„Dusíme se a radnice s tím nic nedělá,“ zní v sousedských rozhovorech i na desetitisícových demonstracích v bosenském městě Zenica, kde svou železárnu provozuje ArcelorMittal, nechvalně známý svými exhalacemi i v Česku. Z pětatřiceti nedávných měření byl limit pro oxid siřičitý, tedy průměrnou denní koncentraci 125 mikrogramů na metr krychlový vzduchu, překročen ve dvaatřiceti případech. Fabrika v Zenici má navíc od prosince propadlých pět z devíti povolení a její provoz je tudíž nelegální. Představitelé města jsou však k této situaci slepí. Arnika místním lidem pomáhá v boji s porušováním lidských práv na zdravé životní prostředí i porušováním platných zákonů.
„Zeničané se dusí podobným ovzduším, jaké jsme znali z konce éry socialismu v Československu na Ostravsku nebo Ústecku. Právo na zdravé životní prostředí i informace o něm patří k pilířům demokracie moderní Evropy. Zatímco ve švédském Karlstadu by člověk skoro nepoznal, že jde okolo železárny, Mittal v Ostravě už se významnou měrou podílí na znečišťování ovzduší a v Zenici toxickými látkami doslova zamořuje inverzní pokličku nad údolím. Místním lidem pomáháme hlavně vytvořit strategii, jak jednat s úřady, a na problém také upozorňujeme mezinárodní společenství,“ komentuje mluvčí Arniky Vratislav Vozník aktivity v Bosně a Hercegovině
Hodinové i průměrné denní limity jsou překračovány zcela běžně, často i více než čtyřnásobně. Místní úřady podle spolupracovníka Arniky v Zenici Samira Lemeše sice instalovaly tabule s informacemi o aktuálním znečištění, často ale dochází k jejich výpadkům. Na webu jsou pak informace dostupné až s několikadenním zpožděním, což mimo jiné vyvolává otázky, jestli v mezičase nejsou data zpětně upravována. Místní úřady navíc selhávají při povinnosti ohlásit smogovou situaci i v samotné regulaci znečištění.