Chlor způsobil v okolí Neratovic podzim

30.8.2002 - KOZLY | Novinky
Podzimní krajinu nyní, na konci prázdnin, připomíná několik obcí v okolí Neratovic, které byly zasaženy chlorem ze Spolany. Toxická látka zasáhla rozsáhlé území především v katastru obcí Kozly a Tišice, kde spálila prakticky všechno, co jí přišlo do cesty.

Podzimní krajinu nyní, na konci prázdnin, připomíná několik obcí v okolí Neratovic, které byly zasaženy chlorem ze Spolany. Toxická látka zasáhla rozsáhlé území především v katastru obcí Kozly a Tišice, kde spálila prakticky všechno, co jí přišlo do cesty. Ovocné stromy, lípy, topoly či kaštany shazují listí, jehličnatým stromům žloutne jehličí. Šanci na přežití mají paradoxně jen borovice zatopené vodou, jejichž části pod hladinou chlor nezasáhl.

Velké problémy způsobil chlor i zemědělcům, kteří přišli o výsledky své celoroční práce. Navíc neví, jestli na zamořené půdě budou ještě moci v budoucnu vůbec něco pěstovat: „Kamarád mi nabídl nějaké sazenice jahod, které bych chtěl zasadit. Ale copak můžu, když nevím, jestli není země kontaminovaná? Investuji do toho sto tisíc a pak zjistím, že to nemůžu prodat, protože jsou rostliny otrávené. Pokud rozbory prokážou kontaminaci půdy, můžu to tady rovnou zabalit,“ říká Jaroslav Svoboda, který připravuje žalobu na Spolanu Neratovice za poškození životního prostředí i za ztráty na úrodě.

Banner-stika

Sledujte nás: