Čistotu velkých řek prozradí ryby a sedimenty, o vodu se budou zajímat i školáci

12.6.2015 - ČR/KRAJE | Tiskové zprávy
Odebírat řadu vzorků sedimentů a ryb budou letos v létě a na podzim odborníci Arniky a rybáři. Nezávislé laboratoře pak zjistí, jak vysoká je kontaminace toxickými látkami jako jsou polybromované bifenyly, bromované zpomalovače hoření, triclosan a další. Kromě zjištění aktuálního znečištění chce nevládní organizace také poukázat na význam vody v životním cyklu člověka i přírody. V tom, jak jsou znečištěny zdroje vody, hraje totiž značnou roli i spotřební chování každého z nás. Součástí projektu Voda živá je i soutěž pro týmy základních a středních škol z celého Česka, které se seznámí s významem vody a vyhrát mohou zážitkový kurz v Národním parku České Švýcarsko.

„Vzorky sedimentů a ryb budeme odebírat v jednotlivých řekách tak, abychom mohli vyhodnotit vliv konkrétních měst nebo jiných velkých zdrojů na znečištění vody. Budeme také spolupracovat s rybáři, abychom měli srovnatelné vzorky ryb, tedy stejné druhy ve zhruba stejném stáří. Protože je voda naprosto nezbytná pro život každého z nás i dalších generací, chceme zvýšit zájem o vodu, její význam a její kvalitu i u mladých lidí. Pro školní týmy jsme připravili soutěž o vodě, která žákům a studentům pomůže lépe se v tématu orientovat, bonusem pak pro vítězný tým bude atraktivní zážitkový kurz v jednom z našich nejkrásnějších národních parků,“ říká koordinátor projektu Voda živá Kamil Repeš z Arniky.

 

Soutěž pro školy bude rozdělena do čtyř etap. Protože půjde o dlouhodobý projekt, nevládní organizace bude přihlášky uzavírat už před prázdninami. Se začátkem příštího školního roku začne i samotná soutěž. Každé ze tří- až pětičlenných družstev bude mít svého dospělého konzultanta, který žáky a studenty soutěží provede. Ten se také zúčastní zážitkového kurzu v Českém Švýcarsku. Hlavní cenu do soutěže věnovaly děčínské společnosti Enthusia, Za hranice, Kemp Děčín a Cyklopůjčovna.

 

docxPřihlášky do soutěže zasílejte do 30.června na: miroslava.jopkova@arnika.org

 

„Vodu využíváme jako zdroj svojí obživy, ať už jde o projížďky na raftech či na kolech po Labské cyklostezce, tak o kemp vybudovaný na břehu řeky zrecyklováním nevyužívaného městského území. Dobrá kvalita vody a její čistota je pro nás naprosto klíčová a chceme podporovat ty, kteří budou o čistotu dbát. Cílem našeho podnikání v cestovním ruchu, je ukazovat krásy živé přírody Českého Švýcarska, i proto je pro nás důležitá podpora aktivit, které směřují k ekologické výchově a uvědomění si, že zodpovědný přístup k přírodě, krajině a lidem v ní je nutný. To jsou i zásady našeho podnikání a věříme, že vítězné družstvo prokáže podobnou vynikající spolupráci, jakou máme s partnery mezi sebou,“ říká ředitel společnosti Enthusia Sven Czastka.

 

1loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants-velka-rgb

www.fondnno.cz  - www.eeagrants.cz

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu