Snímky Arniky z Ukrajiny soutěží na Czech Press Photo. O vítězné fotografii rozhodnete i vy

23.10.2018 - PRAHA / MARIUPOL | Novinky
Soutěžní snímek s pohledem na industriální panorama Mariupolu
FOTO: Stanislav Krupař / Arnika
Snímky Stanislava Krupaře z Mariupolu ukazují, do jaké míry se pro obyvatele průmyslových měst Ukrajiny staly zdejší továrny téměř přirozeným prostředím. Pro místní ale průmyslové imise znamenají vážné zdravotní riziko. Jen na Ukrajině zemře v důsledku žnečištění ovzduší ročně desetitisíce obyvatel, kvůli čemuž se východoevropská země umisťuje na nejvyšších příčkách celosvětového žebříčku států s nejvyšší úmrtností způsobenou právě tristní kvalitou vzduchu.

"Uplynuly 4 roky od revoluce důstojnosti a Ukrajina není v dobrém stavu. Velká část separatistického východu se zdá být nadobro ztracena, regiony sužuje devastace. Ukrajina je energeticky nejvíce náročná země na světě a šestý největší výrobce CO2 na obyvatele. Přestože začala postupně přijímat normy Evropské unie, pokrok je pomalý a jsou systematicky porušovány normy na ochranu životního prostředí," zní popisek série Krupařových fotek.

Pro fotografii Stanislava Krupaře hlasujte ZDE.

Svůj hlas můžete dát maximálně třem fotografiím, které vás nejvíce zaujmou, a to do 19. listopadu. Hned následující den výherce převezme cenu na slavnostním ceremoniálu na Staroměstské radnici. O Cenu čtenářů magazínu Lidé a Země se letos uchází celkem 20 fotografií reflektujících společenské a politické události ze všech koutů planety, ale i každodenní realitu odlehlejších kultur.

Vedle čtenářského hlasování se do užšího výběru nejlepších letošních novinářských fotografií dostaly také další snímky z naší květnové cesty ukrajinskými regiony. V kategorii Příroda, věda a životní prostředí se o prestižní ocenění pro nejlepší tuzemské reportážní fotografy uchází série nazvaná Zdevastovaný východ. Na osmi snímcích z Mariupolu, Dnipra Záporoží a Krivého Rihu Krupař ukazuje život Ukrajinců v bezprostřední blízkosti převážně metalurgických závodů. Ve spolupráci s kyjevskou organizací Ecoaction a díky Programu rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR se nám v letošním roce podařilo obyvatele těchto měst (ještě s lidmi z východoukrajinského Charkova) propojit, aby usilovali o zlepšení tristní environmentální situace společně. Více o naší práci na Ukrajině čtěte zde.

krupar cpp

Příroda, věda a životní prostředí (série): Stanislav Krupař, volný fotograf – Zdevastovaný východ

Všechny fotografie letošního ročníku Czech Press Photo si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách soutěže.

Banner-stika

Sledujte nás: