Děčínské Centrum pro podporu občanů pomůže prosazovat právo na zdravé životního prostředí

24.1.2006 - DĚČÍN | Tiskové zprávy
Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika otevřelo novou pobočku v Děčíně, která je připravena poskytnout bezplatnou pomoc obyvatelům celých severních Čech v případech poškozování životního prostředí. Obrátit se na ni mohou také představitelé obcí a pracovníci státní správy. Centrum nabízí konzultace především v oblastech odpadového hospodářství, kácení stromů, práva na informace či soustavy Natura 2000. Pomáhá také občanům s účastí ve správních řízeních a se zakládáním nových občanských sdružení. Centrum rovněž podporuje účast veřejnosti v rozhodovacích procesech. Ve zvláště závažných případech nabízí i právní pomoc. Centrum navazuje na činnost děčínské pobočky sdružení Arnika, která má za sebou již několik úspěšně vyřešených případů.
V poslední době se pobočka zabývala například poškozováním přírodní památky Mariánská skála v Ústí nad Labem nákladní dopravou z blízkého lomu. Úspěšně se také podílela na odvrácení projektu šrotiště autovraků na břehu Labe v Lovosicích, který znamenal vážné ohrožení životního prostředí. Děčínská pobočka se chce dlouhodobě věnovat podpoře cyklistické dopravy v Děčíně, větší bezpečnosti dopravy a také kontroverznímu projektu na výstavbu jezů na Labi. V loňském roce děčínská Arnika pomohla zastavit nelegální vylévání betonové směsi do potoka u obce Libouchec při výstavbě tunelu na dálnici D8.

„Na Arniku se obrací stále více lidí, kteří nás žádají o pomoc při řešení různých problémů. Často se jedná o složité kauzy či správní procesy, ve kterých není jednoduché se orientovat. Snažíme se tedy lidem vyjít vstříc, protože jiné organizace v regionech takovou podporu neposkytují. Čím více lidí se naučí účinně bránit své právo na zdravé životní prostředí, tím lépe,“ říká Kamil Repeš, který nově vzniklou pobočku Centra pro podporu občanů vede.

Podle vedoucího Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Martina Skalského se chce organizace věnovat zejména případům, kdy dochází k selhání státní správy. „Legislativa na ochranu životního prostředí je kvalitní, problémem je její dodržování. Býváme svědky nekompetentního rozhodování úředníků a různých vlivů investorů na státní správu. Problém je také to, že úřady si nezvykly adekvátně informovat občany a lidé se tak o většině projektů dozvídají příliš pozdě na to, aby je mohli účinně ovlivnit.“ Cílem Centra je podle Skalského zvýšit účast občanů na rozhodování o nových stavbách i koncepcích – například územních plánech či plánech odpadového hospodářství. „Chceme posílit hlas obyvatel měst a obcí, protože o budoucnosti by neměli rozhodovat jen politikové a úředníci,“ dodal Skalský.

Kancelář Centra pro podporu občanů v Děčíně bude pro veřejnost k dispozici denně od 9-ti do 17-ti hodin na adresa Hudečkova 1. Lidé mohou využít telefonu 412 510 650 nebo e-mailové adresy decin@arnika.org. Více informací

Činnost regionálních poradenských kanceláří Centra pro podporu občanů podporuje Evropská unie z prostředků programu Transition Facility 2004, prostřednictvím Nadace pro rozvoj občanské společnosti.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu