Plastové lahve, obaly od potravin, linoleum, trubky, kusy plechu, kufr a dokonce zelený směrový sloupek. To vše skupina ochránců přírody z Arniky a firmy The Prague Concert Co. vytahala z Rokytky během pátečního dne.
„Jsme rádi, že jsme mohli přispět k ozdravení přírody ve městě. Je součástí domova nás všech, proto v úklidech budeme pokračovat. Věřím, že díky tomu bude o své okolí mít zájem čím dál více lidí,“ říká Karolína Brabcová.
Dobrovolníci v pátek uklidili koryto mezi Kolčavkou a Elsnicovým náměstím. Před časem členové spolku sbírali odpadky v korytě Rokytky ve Vysočanech a v Mratínském potoce v Ďáblicích. Bez povšimnutí nezůstala ani tůň v klíčovském sadě ve Vysočanech, kde se nachází útočiště chráněných druhů obojživelníků.
Uklízení ve fotografiích Markéty Šedivé
Naše vodní toky znečišťují také chemické látky, například kyanidy anebo rtuť, a proto:
Podepište výzvu "Řeky bez jedů"
Kyanidy, které z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana vod polevila kvůli nedostatečnému monitoringu toxických látek a je také důsledkem benevolentního povolování dalších a dalších zdrojů znečištění.
Žádáme:
Řádné vyšetření havárie, ke které došlo 20. září 2020 na Bečvě pod Valašským Meziříčím, a exemplární potrestání jejích viníků.
Vody ohrožují nejen kyanidy, ale život v nich otravuje i celá řada dalších chemických látek, které se ani neměří a jejichž skladování v sousedství vodních toků není dostatečně omezené. Ke zvýšení prevence znečištění vod proto žádáme zlepšení monitorování toxických látek, konkrétně:
- Pro kyanidy snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami.
- Snížení ohlašovacích prahů do IRZ pro další nebezpečné látky v únicích do vody a v odpadech.
- Zpřísnění limitů pro vypouštění látek nebezpečných pro vodní organismy, včetně mědi a zinku.
- Sledovat větší škálu látek ohrožujících kvalitu vody povrchové i zdrojů pitné vody, ke kterým patří široká škála perfluoralkylovaných látek (PFAS). Žádáme jejich zařazení na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech (do IRZ).
- Zveřejnění snadno dostupného seznamu starých ekologických zátěží, z nichž trvale unikají toxické látky kontaminující vodní organismy a ryby.
- Zpracování plánu na omezení zátěže vodních toků a ryb rtutí.
V Praze a Ostravě 26. září 2020
Adresáti: Vláda ČR, Ministr životního prostředí ČR, Parlament ČR, zastupitelstva krajů i obcí, krajské a obecní úřady
Arnika čištění provedla v rámci projektu Voda živá financovaného hlavním městem Prahou.
Projekt vznikl za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.