Dotazníky prozkoumají, co je možné udělat pro nižší emise z vytápění

5.10.2011 - OSTRAVA / KOPŘIVNICE | Tiskové zprávy
Jakými palivy vytápějí svá obydlí lidé nejčastěji, zda by preferovali jiný ekologičtější způsob vytápění, kolik korun vynaloží na vytápění za rok či zda si přitápějí i materiály, které by spalovat neměli – na tyto a další otázky by měl přinést odpověď anonymní dotazníkový průzkum, který v těchto dnech proběhl v částech města Kopřivnice – ve Vlčovicích a Mniší.

„Cílem průzkumu je zjistit, jaké jsou lidé zvyklí v těchto místech vytápět a co by se dalo ještě vylepšit, aby emise z domácích topenišť byly co nejnižší. Výsledky dotazníků by měly posloužit například ke zpracování doporučení pro obce, co mohou na cestě k nižším emisím z topenišť zlepšit," uvedla Vendula Krčmářová ze sdružení Arnika. To realizuje průzkum jako součást svého projektu „Topíme ohleduplně k přírodě i sousedům" a na jeho realizaci se domluvilo s vedením města Kopřivnice.

V dotazníku lidé nalezli i otázky typu, zda pravidelně provádějí údržbu a revizi kotle nebo zda spalují kromě povoleného paliva také odpad. „Jsou to sice ožehavá témata, nicméně dotazník je zcela anonymní, proto se lidé nemusejí obávat uvést pravdivou odpověď," uvedla Krčmářová.

Podobný průzkum proběhne letos také na Ústecku, a to v obci Ludvíkovice. „Bude to zároveň zajímavé srovnání, kolik například stojí obyvatele vytápění v těchto různých regionech," řekl Kamil Repeš, koordinátor aktivit v Ústeckém kraji. Výsledky průzkumu budou známy do konce roku.

V rámci projektu Topíme ohleduplně k přírodě i k sousedům nabízí Arnika veřejnosti i obcím informace, jak a čím škodí pálení odpadů a nevhodných paliv, jaké zdravotní následky může mít vystavení se toxickým spalinám, co říkají zákony či jak se bránit, když vás soused obtěžuje kouřem. „Vytvořili jsme již pro obce sérii informačních textů o rizicích spalování odpadů či nekvalitních paliv a o správném vytápění, které mohou využít například ve svých obecních zpravodajích nebo na webových stránkách. Ohlasy obcí byly velmi pozitivní," řekla Vendula Krčmářová z Arniky.

Na začátku roku Arnika také zveřejnila animovaný klip „Čím topíte, to dýcháte":
arnika.org/video-topime-ohleduplne

Další informace: arnika.org/topime-ohleduplne-k-prirode-i-sousedum 

 


Projekt "Topíme ohleduplně k přírodě i sousedům" podpořil Státní fond životního prostředí v Programu neinvestiční podpory projektů zaměřených na aktuální témata z oblasti ŽP – "Rizikové látky z domácích topenišť a dopravy a cesty k jejich snižování".

SFZP MZP

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu