Bez důkazů změna nepřijde. Čeští odborníci analyzují toxické znečištění na severu Arménie

17.7.2019 - ALAVERDI | Tiskové zprávy
Metz Ayrum, odkaliště plné toxické vody
FOTO: Martin Holzknecht / Arnika
V provincii Lorri proběhně měření přítomnosti škodlivých chemikálií. Kvůli těžbě a hutnictví místní obyvatele trápí silná kontaminace těžkými kovy a dalšími látkami. Tým vědců společně s neziskovou organizací Arnika a s podporou místních sdružení prováděl výzkum, jehož výsledky budou zveřejněny koncem roku 2019. „Mimo jiné obyvatele naučíme používat naše data tak, aby si zajistili zdravější život,“ prozrazuje předseda Arniky, Martin Skalský.

Farmáři a vesničané z provincie Lorri bojují za životní prostředí bez toxických látek, které s sebou přináší těžba mědi a molybdenu ve městech Alaverdi, Achtala a Teghut. Podle vědeckého výzkumu z roku 2018 je okolí hutí a přilehlých dolů silně znečištěno mědí, zinkem, molybdenem, olovem a arsenem.

„Jelikož dosud nebyla přijata žádná účinná opatření, je potřeba provést odběr dalších vzorků. Pouze vědecké důkazy o nebezpečné úrovni kontaminace donutí příslušné orgány přijmout odpovědnost a donutí je pracovat na zlepšení životních podmínek zdejších obyvatel," uvedl Oleg Dulgaryan, ředitel Centra pro aktivizaci a podporu obyvatelstva (CCMS) z Alaverdi.

Za tímto účelem se CCMS spojila s českou neziskovou organizací Arnika a informačním portálem EcoLur se sídlem v Jerevanu. Výsledky analýzy budou zveřejněny do konce roku.

Záchrana přírody v okolí Debedu
Kromě samotného výzkumu se odborníci z Arniky sejdou s místními obyvateli, aby s nimi projednali další možné kroky ke snížení negativních dopadů znečištění na jejich zdraví.

„Mezi 19. a 26. červencem budeme jezdit po nejvýznamnějších lokalitách a jednat se starosty, farmáři i novináři. Společně se pokusíme tuto neudržitelnou situaci napravit,“ uvedla Miroslava Jopková z Arniky. Výprava českých vědců je financovaná z Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR. Kromě už zmíněných setkání se výzkumníci 22. července v Alaverdi sejdou s Janem Plešingerem, zástupcem vedoucího zastupitelského úřadu na Velvyslanectví České republiky v Jerevanu.

V loňském roce vědci z VŠCHT v Praze analyzovali slepičí vejce, půdu a říční sedimenty řeky Debed. Vzorky odebrané přímo u průmyslových zón vykazují výrazně zvýšené hodnoty mědi, což podle akademiků dokazuje, že kontaminaci těžkými kovy zapříčinila těžba a hutnictví v okolí.

V únoru Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl ve prospěch šesti farmářů z Lorri. Za porušení jejich vlastnických práv během několika soudních líčení v souvislosti s těžbou v regionu byla arménské vládě udělena pokuta ve výši 70 000 €, tedy necelých 1,8 milionu korun.

 

KDY AKCE MÍSTO ÚČASTNÍCI

17. 7.

14:00–18:00

SWOT analýza CCMS

Martin Skalský, Arnika

Alaverdi, kancelář CCMS Představitelé nestátní neziskové organizace CCMS

19. 7.

09:00–18:00

 

Vedení a plánování kampaní

Martin Skalský, Miroslava Jopková, Valeriya Grečko, Anna Zagrebelna

 

Alaverdi, kancelář CCMS

Představitelé CCMS, místní aktivisté, lidé z Achtala, Alaverdi

20. 7.

09:00–18:00

Setkání se starosty Alaverdi a Achtaly

Oleg Dulgarjan, Artur Grigorjan, Martin Skalský, Miroslava Jopková, Valeriya Grečko, Anna Zagrebelna

Alaverdi, Achtala

CCMS – Oleg Dulgaryan, Artur Grigoryan, EcoLur, Arnika – Martin Skalský, Miroslava Jopková, Valeriya Grečko, Anna Zagrebelna

20. 7.

09:00–18:00

Mediální workshop

Anna Zagrebelna

Alaverdi, kancelář CCMS

CCMS, místní aktivisté, lidé z Achtala, Alaverdi, Arnika – Martin Skalský, Miroslava Jopková, Valeriya Grečko, Anna Zagrebelna

21. 7. – 26. 7. Vzorkování zasažených oblastí

Alaverdi, Achtala

Václav Mach, Jan Matuštík, Valeriya Grečko, Miroslava Jopková, Oleg a ostatní z CCMS, novináři
22. 8. Setkání s představiteli Velvyslanectví ČR v Jerevanu Alaverdi

Miroslava Jopková, Valeriya Grečko, Oleg Dulgaryan, Inga Zarafyan, Artur Grigoryan, novináři

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu