Rtuť je známý neurotoxin, který poškozuje ledviny a další tělesné orgány včetně nervového, kardiovaskulárního, dýchacího, gastrointestinálního, hematologického, imunitního a reprodukčního systému (UNEP / WHO 2008). IPEN a Institut pro výzkum biologické rozmanitosti (BRI) spolupracovali na vypracování globální studie o rtuti v reakci na silný veřejný zájem a vládní vyjednávání o smlouvě o rtuti - první globální smlouva o životním prostředí, která je více než deset let prováděna Programem OSN pro životní prostředí (UNEP) ). Práci na této studii za IPEN koordinovala Arnika.
Spolupráce IPEN-BRI poskytuje vzácnou příležitost ke zjištění nových dat o koncentracích rtuti v různých zemích světa. Globální projekt měření rtuti v rybách a v lidských vlasech v různých komunitách je prvním svého druhu, který identifikoval globální biologické hotspoty znečištění rtutí. Na základě referenční dávky US EPA 0,0001 mg methylortuti na kg tělesné hmotnosti za den jsme vypočítali pokyny pro spotřebu ryb s průměrnou tělesnou hmotností 60 kg (132 liber) a průměrnou velikostí jedné porce jídla z ryb 170 gramů (6 uncí). Ryby obsahující koncentrace rtuti 0,22 promile (ppm) by neměly být konzumovány více než jednou za měsíc. Ryby s koncentrací rtuti nižší než tato hodnota (<0,22 ppm) lze konzumovat častěji. Rybě s koncentracemi rtuti vyššími než 0,95 je třeba se úplně vyhnout.
Studie v angličtině je ke stažení na Researchgate: https://www.researchgate.net/publication/282781338_Global_mercury_hotspots_New_evidence_reveals_mercury_contamination_regularly_exceeds_health_advisory_levels_in_humans_and_fish_worldwide