en ru

Havárie související se spalováním odpadů v České republice

1993 - velký požár ve spalovně nebezpečných odpadů Motorpal Jihlava (kraj Vysočina)

7. 3. 1997 - exploze a posléze požár ve spalovně nebezpečných odpadů Emseko Zlín, spalovna zcela lehla popelem - důvodem byla výbušná látka přimíchaná neopatrností do zdravotnických odpadů (Zlínský kraj)

2. 11. 2000 - exploze, která částečně poničila pec ve spalovně nebezpečných odpadů v Plzni, k explozi došlo v důsledku pálení kyseliny chloristé (Plzeňský kraj)

14. 11. 2001 - ve spalovně Ekotermex Vyškov došlo při přečerpávání z cisterny k úniku rozpouštědel kanalizací do říčky Marchánky (Jihomoravský kraj)

30. 4. 2002 - z auta převážejícího sudy s hexachlorbenzenem ke spálení ve spalovně nebezpečných odpadů v Aliachem - MCHZ Ostrava vytékala tato vysoce nebezpečná látka; zjistili to policisté při kontrole na dálnici D8 u Nové Vsi na Mělnicku - policista, který se nadýchal par této látky musel být převezen do nemocnice (Středočeský kraj)

21. 6. 2002 - požár upotřebených olejů, které se vzňaly od vysokozdvižného vozíku ve spalovně ELO HK (v Hradci Králové) (Královéhradecký kraj)

5.1.2003 - ve spalovně nebezpečných odpadů Destra Chropyně došlo k chemickému samovznícení odpadů (Zlínský kraj)

12.9.2003 - ve spalovně komunálních odpadů v Praze - Malešicích se vzňaly odpady (nikoliv v peci, ale mimo ni). MF Dnes k tomu 13. 9. 2004 napsala: "Několik jednotek pražských hasičů včera ráno vyjíždělo k požáru odpadu v malešické spalovně v Praze 10. Odpadky hořely na ploše asi třicet krát padesát metrů. Při požáru se jeden ze zaměstnanců spalovny nadýchal zplodin a musel být převezen do nemocnice" (Hl. m. Praha)

29.4.2004 - požár ve spalovně komunálních odpadů TERMIZO Liberec, kdy se v zásobníku spalovny vzňaly odpady určené ke spálení (Liberecký kraj)spalovna_denik_clanek_pozar

26.5.2004 - požár skladu ve spalovně Ekotermex Vyškov (Jihomoravský kraj)

4.4.2005 - požár odpadů a kontejnerů s práškovým sodíkem ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex Vyškov (Jihomoravský kraj)

2.5.2005 - další požár ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex Vyškov. Oheň zasáhl skladovací halu z hliníku, ve které hořela ředidla, barvy, oleje a zbytky léčiv určených k likvidaci. Část nebezpečných látek unikla do Marchanického potoka a hasiči museli postavit dvě norné stěny, aby zabránili znečištění řeky Hané. (Jihomoravský kraj)

15.-16.7.2005 - ve spalovně nebezpečných odpadů ve Chropyni došlo k rozsáhlému požáru v důsledku vyšlehnutí ohně z pece (viz Při požáru ve spalovně v Chropyni mohly unikat do ovzduší dioxiny). (Zlínský kraj)

18.4.2009 – ve spalovně komunálních odpadů Termizo Liberec se zhruba ve 13,30 vznítil odpad v zásobní jímce. Došlo k požáru, který pak trval několik hodin.

31.8.2009 - požár ve skladu nebezpečných odpadů v původním areálu spalovny odpadů v Synthesii Semtín; sklad provozuje firma AVE CZ, která plánuje vystavět zde spalovnou novou a chce sklad využít jako tzv. mezideponii nebezpečných odpadů.
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha