Jak africké životní prostředí, tak lidské zdraví Afričanů trpí toxickými látkami a dováženými odpady více než lidé a životní prostředí ve vyspělých zemích. Afrika se stala cílem nelegálního vývozu odpadů a, jak ukazuje tato studie, toxické látky jsou přítomny také v hračkách, kuchyňských potřebách a dalších spotřebních výrobcích prodávaných na afrických trzích. V rámci této studie jsme odebrali dvě stě čtyřicet čtyři vzorků hraček a dalších spotřebních výrobků vyrobených z černého plastu ze sedmi afrických zemí: Etiopie, Gabunu, Kamerunu, Keni, Maroka, Tanzanie a Tuniska.
Vzorky byly analyzovány rentgenovou fluorescencí (XRF) a pětina všech 244 vzorků byla odeslána na speciální chemickou analýzu na základě celkového obsahu bromu a antimonu, protože jejich obsah je známkou toho, že černý plast může obsahovat bromované zpomalovače hoření (BFR). Čtyřicet sedm vzorků, včetně 11 hraček, 18 vlasových doplňků, 10 kuchyňských potřeb, 4 kancelářských potřeb a 4 dalších produktů, bylo analyzováno na jedenáct běžných toxických BFR, 16 kongenerů polybromovaných difenyléterů (PBDEs), které obsahují 3 komerční směsi BDE, 3 izomery hexabromocyklododekanu (HBCD), 6 nových BFR (nBFR) a tetrabromobisfenol A (TBBPA). Pouze 8 ze 47 analyzovaných produktů obsahovalo hladiny PBDE pod 50 ppm, což znamená, že 39 produktů by bylo v Africe považováno za nebezpečný odpad s nadlimitním obsahem perzistentních organických látek (POPs) při aplikaci navrhovaných ochranných koncentračních limitů definujících, kdy se odpad stane nebezpečným odpadem podle Stockholmské úmluvy (tzv. Low POPs Content Level - LPCL. To znamená, že 16% ze všech 244 vzorků shromážděných v sedmi afrických zemích pro tuto studii by bylo považováno za nebezpečný odpad.
Nabízí se otázka, proč byly regulované i neregulované toxické zpomalovače hoření nalezeny v tak vysokých úrovních ve výrobcích, které není třeba ošetřovat těmito chemikáliemi? Pravděpodobnou odpovědí je, že jsou vyrobeny z recyklovaného plastu z plastového elektronického odpadu a z aut s ukončenou životností (ELV), kde byly BFR původně použity v plastech. Naše studie dále rozebírá, proč se tak děje a jak tomuto jevu zabránit, nejen v afrických zemích.
Studie je ke stažení pouze v angličtině zde: https://arnika.org/en/publications/hazardous-chemicals-found-in-plastic-products-in-africa-21130