Mnoho hraček a dalších výrobků z recyklovaného plastu prodávaných v afrických a arabských zemích obsahuje dioxiny v množství odpovídajícím nebezpečnému odpadu. Ekologické nevládní organizace vyzývají k přijetí přísných limitů pro toxické látky v odpadech, jak je navrhují africké země. Nezávislé laboratorní testy zjistily v hračkách, kuchyňském náčiní a dalším spotřebním zboží z recyklovaných plastů vysoké množství toxických látek včetně zakázaných zpomalovačů hoření a bromovaných dioxinů, z nichž některé byly již zakázány mezinárodními úmluvami. Analýzy výrobků zakoupených v 11 afrických a arabských zemích ukázaly, že 61 výrobků obsahovalo množství bromovaných zpomalovačů hoření (BFR) nad ochrannými limity nazývanými Low POPs Content Levels (LPCL).
IPEN, Arnika a jejich partneři nakoupili 434 černých plastových hraček, vlasových sponek a hřebenů, kuchyňského náčiní a dalších výrobků v 11 zemích: Burkina Faso, Egypt, Etiopie, Kamerun, Gabon, Jordánsko, Keňa, Maroko, Sýrie, Tanzanie a Tunisko. Screening pomocí XRF identifikoval 83 pozitivních vzorků, které byly následně odeslány do nezávislé laboratoře k podrobnější chemické analýze. Laboratoř provedla testy na přítomnost BFR a některé výrobky byly testovány také na přítomnost bromovaných dioxinů, což jsou mimořádně nebezpečné chemické látky, které se někdy vyskytují jako nečistoty v plastech obsahujících BFR.
Výsledky laboratorních testů ukázaly, že bromované zpomalovače ze skupiny PBDE (polybromované difenylétery), které jsou podle Stockholmské úmluvy zakázány jako perzistentní organické látky (POPs), se nacházejí ve spotřebních výrobcích z trhů v Africe a arabském regionu a že mnohé výrobky obsahují nebezpečně vysoké koncentrace těchto a dalších škodlivých chemických látek. Testy zjistily:
- Všech 83 výrobků obsahovalo toxické bromované zpomalovače hoření. Pokud by tyto výrobky byly vyrobeny z nových (primárních) plastů, a nikoli z recyklovaných plastů, 76 z nich by překročilo bezpečnostní normu EU 10 částic na milion (ppm) pro POPs v primárních plastech.
- Ve všech 83 výrobcích byly nalezeny chemické zpomalovače hoření zvané PBDE a/nebo HBCD, látky zakázané Stockholmskou úmluvou. Nejvyšší obsah PBDE se našly v hračkách, zatímco nejvyšší koncentrace HBCD byla zaznamenána v kuchyňském nádobí.
- Velmi vysoké hladiny bromovaných dioxinů byly nalezeny ve všech devíti výrobcích testovaných na přítomnost těchto chemických látek - koncentrace dioxinů byly podobné množství, které bylo nalezeno v nebezpečném odpadu. Nedávná studie zjistila, že děti, které pozřou drobné kousky plastových hraček, mohou být vystaveny devětkrát většímu množství dioxinů, než je denní bezpečnostní norma WHO. Hladina přesahující 8 000 pg TEQ/g naměřená v kostce podobné Rubikově kostce zakoupené v Jordánsku je nejvyšší dosud naměřenou hladinou bromovaných dioxinů v hračce.
- Mnoho výrobků obsahovalo nové BFR ze stejných skupin chemických látek jako ty, které již byly zakázány, což vyvolává obavy, že tyto výrobky pravděpodobně představují podobná zdravotní rizika, a ukazuje, že chemické látky by měly být zakazovány po skupinách s podobným chemickým složením než jako jednotlivé sloučeniny.
Problém kontaminace hraček a dalších spotřebitelských výrobků toxickými BFR se zhoršil od roku 2009, kdy byla BFR zakázaným podle Stockholmské úmluvy udělena výjimka pro recyklaci, a to na popud vyspělých zemí, které hledaly výjimku, jež by jim umožnila vyvážet plastový odpad jako recyklovaný materiál.
IPEN, Arnika a jedenáct organizací, které jsou spoluautory studie, doporučují:
- Na odpad by se měly vztahovat přísnější limity nízkého obsahu POPs (Low POPs Content Levels, LPCL), aby se zastavil tok elektronického odpadu a plastů z vyřazených vozidel do nových výrobků z recyklovaných plastů. Všechny státy by měly požadovat přísnější limity pro POPs v odpadech v Basilejské i Stockholmské úmluvě, což pomůže zabránit používání recyklovaných plastů obsahujících BFR a dioxiny. IPEN a Arnika podporují limit 50 ppm, který pro Basilejskou úmluvu navrhly africké země.
- Vstup do recyklačního řetězce by měl být zakázán u elektronického odpadu a u plastů z elektrospotřebičů obsahujících vysoké množství toxických zpomalovačů hoření. Je třeba zamezit vývozu nefunkční elektroniky v rámci Basilejské úmluvy a stanovit přísnější normy pro definici nebezpečných odpadů v rámci Basilejské i Stockholmské úmluvy.
- BFR by měly být zakázány jako celá skupina látek podle Stockholmské úmluvy. Zařazení těchto chemických látek jedna pod druhé nesmyslně prodlužuje proces vyřazení látek z oběhu a mohlo by i nadále ohrožovat lidské zdraví po celá desetiletí.
- Bromované dioxiny by měly být zařazeny na seznam neúmyslně produkovaných perzistentních organických znečišťujících látek, které jsou regulovány Stockholmskou úmluvou. Bromované dioxiny byly nalezeny v různých vzorcích životního prostředí. Jejich obsah v potravinách a spotřebitelských výrobcích je znepokojivý a ukazuje, že vyžadují globální regulaci stejně jako podobné chlorované dioxiny, které jsou již uvedeny v příloze C Stockholmské úmluvy.
Studie je dostupná pouze v angličtině.