Hřiště v Porubě zůstanou

Moravskoslezský kraj, 2004 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 27.11.2011
Víceúčelové sportovní hřiště při ZŠ Komenského (zdroj: www.naseporuba.cz)
Na počátku roku 2004 se porubská radnice rozhodla postavit parkoviště pro více než padesát auto přímo na místě sportovních hřišť u základní školy v Komenského ulici. Hřiště měla být zrušena. O celé akci nebyli předem informováni ani místní občané, ani rodiče žáků základní školy, a všichni se o plánech radnice dozvěděli prakticky náhodou. Když vyšel mimořádně bezohledný plán najevo, dotčená veřejnost se jej pokusila prostřednictvím sdružení Arnika zastavit v probíhajícím územním řízení. To se nakonec podařilo.

Místní obyvatelé i představitelé základní školy, která by byla plánem postižena nejvíce, považují ukončení územního řízení bez vydání povolení za velký úspěch. „Radnice se snažila celý projekt prosadit potichu a nenápadně, aby se nikdo nic nedozvěděl. Ve chvíli, kdy propuknul skandál, úřad zřejmě pochopil, že parkoviště pod okny základní školy neprosadí a stáhnul se,“ řekla v srpnu 2004 zástupkyně místních občanů Helena Váňová.

Podle původních plánů mělo nové parkoviště zabrat obě hřiště základní školy Komenského. Stavba by navíc znamenala i vykácení parčíku, kde si odpoledne hrají děti ze školní družiny. Zvýšený provoz v okolí školy by pak zvětšil nebezpečí pro děti. Podle místních občanů by byla zastavěním hřišť poškozena nejen základní škola, ale všechny tělovýchovné organizace a veřejnost, kteří školní hřiště v době mimo vyučování využívají. Nehledě k tomu, že nová parkovací stání v ulici Komenského nejsou zřejmě vůbec potřebná, zničit parčík a hřiště u školy a nechat děti koukat do betonové plochy byl stěží obhajitelný plán.

Arnika se stala účastníkem správních řízení a ve spolupráci s místními občany se nakonec podařilo školní hřiště před parkovištěm zachránit. Radnice svou žádost o vydání územního rozhodnutí ke stavbě parkoviště pod tlakem veřejného mínění stáhla.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu