Hrozící kácení v Hradci Králové na břehu Orlice

Královehradecký kraj, 2013 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 13.4.2016
Zdroj: hradeckralove.org
Od počátku září 2013 Povodí Labe označilo ke kácení přes 300 stromů na obou březích Orlice. Podle firmy jsou stromy ve špatném stavu a představují ohrožení v případě mimořádných jevů. Bude se tedy kácet? Na oranžové značky, které se na stromech objevily, téměř okamžitě reagovaly stovky lidí – občané, členové místní organizace ČSOP i členové zastupitelstva. Následovala petice proti kácení, kterou už podepsalo přes 10 000 lidí a také nebývalý zájem medií. Odrazilo se to i na počtu dotazů a podnětů v naší Ekoporadně, na které jsme od začátku září reagovali.  

Počátkem října už postoj Povodí Labe tak jednoznačný není. Zdá se, že tlak veřejnosti přece jenom účinkuje. „„Pracovníci provádějí v současné době mapování porostů. Tato evidence bude podkladem k vypracování koncepce týkající se břehových porostů. Záměr vykácet tři sta stromů nikdy u našeho podniku neexistoval," ujišťuje šéf Povodí Labe (1).

Stromy u Orlice5 - kopie

Kauzu sledujeme a snažíme se podpořit všechny, kdo se na nás obrací s podnětem nebo dotazem.  Také proto jsme o stanoviska a podklady požádali Povodí Labe i odbor ŽP Magistrátu v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Podle našeho názoru je třeba, aby zdravotní stav stromů a zásahy navržené Povodím Labe vyhodnotil odborník. Na základě odborného vyhodnocení a zdůvodnění pak může odbor životního prostředí posoudit nutnost tak razantních zásahů do břehových porostů.

 

(1) denik.cz

Odkaz na oficiální stránky města s kauzou

Názor MŽP MMHK

Stránka s peticí

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu