V provincii Treviso v severní Itálii působí společnost Contarina. V její svozové oblasti se většina sídel přihlásila k Zero Waste.
Společnost Contarina působí v provincii Treviso, v severní Itálii, kde pro města a obce (cca 550 tisíc obyvatel, 1300 km2) zajišťuje nakládání s komunálními odpady. Společnost vznikla v roce 1989, kdy jako polosoukromá společnost začala svážet odpady z několika sídel a dnes patří k nejlepším příkladům dobré praxe, které pro nakládání s odpady můžeme uvést. V celém regionu v roce 2020 byla průměrná produkce směsného odpadu 42 kg/ob, v oblasti Veneto, pod kterou provincie Treviso spadá, byla produkce směsného odpadu 124 kg/ob, v Itálii to bylo 193 kg/ob, v ČR je to asi 260 kg/ob.
Systém sběru odpadů
V regionu se do nádob třídí 5 základních složek: mokré odpady, obaly (plasty, sklo, kovy), papír, rostlinné bioodpady a směsný odpad. Další druhy odpadu lze odevzdat ve sběrných dvorech (je v každém ze 49 lokalit). Množství produkovaných odpadů v roce 2020 znázorňuje následující obrázek. Celková produkce komunálních odpadů v regionu je 413,34 kg/ob (nezahrnuje odpad z velkých nákupních center a velkých podniků). Celkově se v regionu v roce 2020 roztřídilo 89,74 % odpadů.
Zpracování surovin
Většina surovin/odpadu se využívá. Mokré odpady a rostlinný odpad se kompostují. Od roku 2018 provozuje společnost novou moderní kompostárnu s kapacitou 73000 tun za rok. Kompostování probíhá uvnitř budovy, emise jsou zachyceny biofiltry, takže nezapáchá. Za rok se vyrobí cca 26800 tun kompostu. Vlhkost sbíraných odpadů nevadí (sbírají se do biologicky rozložitelných sáčků, v roce 2020 jich společnost distribuovala 15066300 kusů, za jejich nákup zaplatila cca 290800 Euro, asi 0,5 Kč/ks). V předúpravě se odpady upravují, tekutiny se odvádí k dalšímu zpracování s výrobou metanu a elektřiny. Obaly a papír se dotřiďuje a posílá dalším zpracovatelům. Společnost umí zpracovat i papírové pleny. Z 1 tuny materiálu se získá 150 kg buničiny, 75 kg plastů a 75 kg vysoce absorpčních materiálů. Od roku 2020 mají výstupy certifikát a mohou být uváděny na trh. V Itálii se zpracovávají i uliční smetky. Vyperou se, dotřídí a využívají podle zrnitosti.
Přestože v regionu vzniká jen minimum zbytkových odpadů, i ten se využívá. Společnost provozuje zařízení na výrobu tuhých alternativních paliv. 69 % zbytkového odpadu lze takto využít. Skládkuje se minimum.
Osvěta, systém sběru odpadu, motivační systém
Vysoké úrovně třídění odpadu je dosahováno osvětou, systémem sběru jednotlivých složek odpadu a motivací.
Osvětu provádí přímo svozová společnost. Za tímto účelem je zřízena vzdělávací akademie, kde se školí děti i zaměstnanci firmy. Po obcích jezdí vzdělávací autobus. Ročně probíhá několik set akcí. Například již 12x se zde zapojili do Evropského týdne za redukci odpadu (EWWR). Domácnosti jsou informováni i o tom, že něco špatně třídí (v roce 2020 to bylo 18492 zpráv).
Důležitým aspektem je to, že každá domácnost má svoji nádobu na odpady a má svůj účet, na kterém zjistí, kolik odpadu produkuje. Způsob sběru závisí na typu zástavby. U rodinných domů se používají standardně nádoby o objemu 120, 240 a 360 litrů. Pro svoz mokrých odpadů se používají nádoby o objemu 22 litrů. U bytových domů se používají nádoby o objemu 30 litrů nebo pytle (ty se průběžně sbírají). Nádoby jsou označeny čipem.
V Itálii je povinnost původci odpadu účtovat plné náklady podle principu znečišťovatel platí. V celém regionu je jednotná výše poplatku, který se skládá s fixní částky (60 %) a pohyblivé, závislé od produkce směsného odpadu. Domácnosti, které doma kompostují, mají slevu na poplatku (30 %). Svoz bioodpadu je naopak zpoplatněn (viz obrázek).
V roce 2020 v regionu byla průměrná výše poplatku na 1 domácnost 196 Euro, cca 80 Euro na 1 obyvatele (podprůměrné). Když si uvědomím, co vše firma zajišťuje, že pro region nelze získat dotace na výstavbu zařízení, tak musím říci, že si počíná velmi efektivně. Z pohledu ČR se máme co učit, mnoho peněz vydáváme neefektivně (podle autora článku to souvisí s tím, že o odpadovém hospodářství v ČR rozhoduje každá obce, což neumožňuje řešit věci systémově).
Provoz a cíle společnosti
Příkladem pro ČR může být nejen výsledky nakládání s odpady, ale i samotný provoz společnosti. Firma se snaží naplnit cíle udržitelného rozvoje OSN pro rok 2030. Ve firmě se používají na podporu prevence automaty na pitnou vodu, nakupuje se jen recyklovaný papír, podporuje digitalizace, všichni zaměstnanci dostali termoláhev na vodu. Společnost využívá obnovitelné zdroje energie, vyhodnocuje uhlíkovou stopu svozu odpadu (asi 40 kgCO2e/t).
Další informace
Zprávy společnosti Contarina: https://contarina.it/chi-siamo/bilancio-di-sostenibilita
Popis fungování systému na webu Zero Waste Europe: https://zerowasteeurope.eu/wp-content/uploads/2019/10/zero_waste_europe_cs4_contarina_en.pdf
Překlad článku z webu Zero Waste Europe (slovensky): https://www.zenzo.sk/co-sa-podarilo-spolocnosti-contarina/
Recyklace papírových plen: https://www.fatergroup.com/it/pampers-nuova-vita-verona
Systém certifikace výrobků z recyklovaných plastů: https://www.iip.it/en/plastic-second-life-certification-psv/
Evropský týden za redukci odpadu: https://ewwr.eu/