„Usnesení vlády o stavbě jezu jako veřejném zájmu se má stát závazným podkladem pro rozhodování stavebních úřadů a orgánů ochrany přírody. Ty se jím budou muset řídit podobně jako územním plánem. Vláda tak nezákonně rozhodla o konkrétním stavebním záměru,“ upozorňuje advokát Petr Svoboda.
Přečtěte si návrh na zrušení vládního usnesení
„Proti děčínskému jezu se postavil Národní park České Švýcarsko, následně Ministerstvo životního prostředí a řada odborníků. Přesto chce vláda rozhodnout o stavbě jezu sama a obejít platnou legislativu. U soudu chceme dokázat, že vláda nemá právo zasahovat do rozhodování úřadů, zasahovat tím do demokraticky zvolených procesů a v neposlední řádě hazardovat s penězi daňových poplatníků,“ vysvětluje Jiří Rous ze ZO ČSOP Teplice – FERGUNNA.
Labe má posledních pět let kvůli suchu extrémně nízkou hladinu a paralyzuje lodní dopravu po většinu roku na české i německé straně. Do diskuze se v poslední době vložil ministr dopravy Dan Ťok, který navrhuje zrušit evropskou ochranu přírody v Labském údolí a začít stavět. Plánovaný děčínský jez na Labi však splavnost nezajistí a výsledkem bude zbytečná stavba za více jak 5 mld. korun a zničení cenné přírody.
„Vláda se snaží vyvolat dojem, že po jezu touží i na německé straně. Pravdou je, že Německo stavbu dalších jezů nebo plaveních stupňů zcela odmítá z ekologických i ekonomických důvodů. Už nyní je celkem jasné, že ani po výstavbě děčínského jezu, který zničí cenné přírodní hodnoty, nebudou moci po Labi velké lodě plout,“ uzavírá Nikol Krejčová z Arniky.