Kácení v Jiráskových sadech

Praha 4, 2009 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 28.11.2011
Náměstí gen. Kutlvašra (zdroj: Google Maps)
Na počátku roku 2009 vyšlo najevo, že radnice Prahy 4 chce vykácet 31 stromů a keřů v Jiráskových sadech na náměstí generála Kutlvašra, hned vedle sídla úřadu. A důvod? Prý zde rostou nevhodné druhy dřevin. Některé stromy přitom tatáž radnice vysázela před pouhými dvěma roky. Místní občanská sdružení se ihned přihlásila do probíhajícího správního řízení a požadovala zastavení celého projektu.

Podle místních lidí jde o plýtvání veřejnými prostředky a bezdůvodné ničení životního prostředí. Tatáž radnice, která nechala park na náměstí Generála Kutlvašra před pouhými dvěma roky zrekonstruovat, chce nyní prakticky téměř zcela vykácet levou část parku. Mezi stromy navrženými ke kácení byla mimo jiné i lípa, kterou za mediální pozornosti vysadila před několika lety sama tehdejší starostka Prahy 4 Miroslava Studenovská.

Podle názoru občanských sdružení by postačilo stromy a keře ošetřit. Přípustná je podle nich postupná obnova parku, při níž by se postupně kácely pouze jednotlivé odumírající stromy a na jejich místa vysazovaly nové. Stromy v Jiráskových sadech nijak neohrožují své okolí. Padnout mělo celkem  31 dřevin, z nichž většinu tvoří smrky. Podle radnice ale nemají jehličnaté dřeviny v Praze místo, protože jde o nepůvodní dřeviny.

Odbor životního prostředí má k dispozici dva odborné posudky. První z nich zpracoval v červnu 2008 zahradní architekt Josef Souček v souvislosti s přípravou projektu na rekonstrukci parku, který si objednala městská část. U sedmnácti stromů konstatuje špatný zdravotní stav a doporučuje je pokácet. Druhý posudek vypracoval na objednávku odboru životního prostředí Prahy 4 loni v září Luboš Fendrych, který doporučil kvůli špatnému stavu pokácet pouze osm stromů a ostatní ponechat.

Nakonec se proti kácení postavila i řada odborníků a případ vyvolal vlnu nevole místních obyvatel. Odbor životního prostředí nechal zpracovat další nezávislý posudek. Ve správním řízení pak povolil radnici vykácet pouze několik nemocných stromů –park tak nakonec snahy o svou celkovou rekonstrukci přežil.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu