Kampaň #ProtectWater slaví vítězství: Evropské vodní zdroje zůstanou chráněny před znečišťováním

23.6.2020 - BRUSEL | Tiskové zprávy
Foto: pixabay.com / pod licencí CC0 Creative Commons
Evropská komise odmítla oslabení Rámcové směrnice o vodách, které loni prosazovalo několik států a průmyslová lobby. Změna legislativy by uvolnila cestu například vyššímu znečištění hnojivy, pesticidy nebo živočišnými odpady a Evropané by brzy přišli o zdroje pitné vody. Řeky, jezera, podzemní vody a mokřady na území celé Evropské unie tak zůstanou chráněny. 

„Je to krok správným směrem. V nevyhovujícím stavu je nadále 60 % evropských vod, nyní je na čase, abychom se soustředili na nápravu. Například v dílčím povodí dolního Labe a Ohře bylo v roce 2015 v dobrém stavu jen 9 z celkových 142 vodních útvarů povrchových vod. Čas se ovšem velmi rychle krátí, podle směrnice jen do roku 2027,“ říká Vlastimil Karlík z Arniky. 

Evropská komise po dvou letech ukončila proces posuzování účelnosti Rámcové směrnice o vodách rozhodnutím, že tato směrnice splňuje svůj účel a není třeba ji měnit. Předcházela mu celoevropská kampaň #ProtectWater, do které se zapojilo více než 130 nevládních organizací z celé Evropy včetně Arniky a která upozornila na možné dopady oslabení směrnice. Díky tomu se během veřejných konzultací vyslovilo přes 375 tisíc Evropanů pro zachování přísné ochrany vod. Dopis na podporu zachování směrnice také podepsalo přes 6000 evropských vědců.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu