V květnu a červnu jsme se vypravili do dvou zahrádkových osad. První komentovaná vycházka po nejednoznačných městských a zároveň přírodních prostorech se konala v Libni a okolí. Při druhé jsme se zaměřili na existující i zaniklé zahrádkové osady na pomezí Hrdlořez a Žižkova a využili je jako příklad k diskusi role a podoby přírody v současném evropském velkoměstě.
Mluvili jsme o historii zahrádkaření – v Praze, v Česku a Evropě – a ukázali si, co se s městem a městskou přírodou děje, když zahrádkaření vzkvétá a když se osady z/ruší.
Procházky vedl Petr Gibas, MSc., Ph.D., který vystudoval geografii města na University College London v Londýně, a doktorát z antropologie získal na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Jeho odborný zájem pokrývá otázky spojené s domovem a jeho vztahem k bydlení, studium materiální kultury domova a (post)fenomenologickou a krajinnou geografii. Ve všech těchto oblastech se věnuje zkoumání vztahů mezi politikami a plánováním, zkušeností a emocionalitou, a lidského a mimo-lidského.
Projekt Praha - město pro život podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.