en ru


Koupací den přilákal k řekám malé i velké

12.7.2010 - DĚČÍN, PŘÍMĚLKOV, BRNO, PRAHA aj. | Novinky
Evropský den koupání v řekách neboli Big Jump 2010 oslavili tuto neděli stovky lidí po celé Evropě a také v České republice.

Evropský den koupání v řekách neboli Big Jump 2010 přilákal tuto neděli k řekám stovky lidí v celé Evropě. Také v České republice se na březích Labe, Svratky, Jihlavy a dalších řek konaly nejen společné "skoky" do říčních vln, ale také pikniky, soutěže dětí a další akce, kterými si lidé připomněli význam řek. Akce Big Jump 2010, zastřešená Evropskou říční sítí (European Rivers Network) se letos uskutečníla na více než 250 místech po celém kontinentu.

Koupací dny 2010 v České republice:

Děčín - řeka Labe
Brno - řeka Svratka
Přímělkov - řeka Jihlava
Křešice - řeka Labe
Praha - řeka Vltava

Děčín - řeka Labe

Děčínský Big Jump, pořádaný Arnikou, Děčínskou koalicí pro pěší a cyklistickou dopravu, CHKO Labské Pískovce a půjčovnou lodí Za hranice, byl ve znamení společného cyklistického výletu, plavby na raftu a koupání v Dolním Žlebu. Kousek od sochy sv. Vojtěcha, ochránce vodáků, účastníci akce provedli onen symbolický „velký skok – Big Jump“ do Labe a tím se připojili k účastníků v ostatních českých a evropských městech. „Myšlenkou koupacího dne bylo upozornit na význam řek pro člověka jako součást našeho životního prostředí. Připomněli jsme si, že Labe je jedinečnou řekou, v jejímž okolí je nádherná příroda, kterou stojí za to ochránit pro nás i pro budoucí generace,“ vysvětlil koordinátor děčínské akce Kamil Repeš z Arniky.

Důležitý byl také společný zážitek a osobní setkání s lidmi, kterým není osud řeky protékající jejich rodným městem lhostejný. Pro účastníky byl u řeky připraven také piknik s občerstvením. O Labi přišel pohovořit botanik z Chráněné krajinné oblasti Labské Pískovce Petr Bauer, který vyprávěl o významu volně tekoucího Labe pro živočichy, rostliny i lidi. O příjemnou tečku se pak postaral děčínský literát Radek Fridrich četbou legendy o sv. Vojtěchovi ze své knihy Modroret – Z pověstí Děčínska. Akce v Děčíně se zúčastnilo kolem dvacítky lidí a nejmladším účastníkem plavby byl Honzík Kotva, kterému byly teprve dva roky.  „Je škoda, že v době, kdy jsou koupaliště přeplněná a to děčínské částečně uzavřené, tak břeh Labe zeje prázdnotou. My jsme se na vlastní kůži přesvědčili, že koupání v řece je příjemné a také přirozené,“ posteskl si Martin Zíka z Děčínské koalice pro pěší a cyklistickou dopravu.

Fotografie

(autoři fotografií: Martin Zíka, Petr Bauer)

Další fotografie

Brno - řeka Svratka

Přes 50 Brňanů se společně vykoupalo v řece Svratce. Svým skokem do vody se tak připojili k celoevropské akci Big Jump. Nedělní letní odpoledne strávené na břehu Svratky se celé neslo ve velmi příjemném duchu přátelského setkání, a to jak se samotnou řekou, tak s mnoha zajímavými hosty. Nejdříve promluvili odborníci, zabývající se ochranou a revitalizacemi vodních toků. Ti seznámili účastníky se stavem brněnských řek i jejich vývojem v historii. Vrcholem odpoledne se stalo hromadné koupání a následný piknik na břehu a hudební "jam session". Akce tak splnila svůj cíl – účastníci se nejen dozvěděli cenné informace, ale také zažili řeku „na vlastní kůži“. Organizátoři akce, Ekologický institut Veronica a občanské sdružení Rezekvítek, rozhodně chtějí v této aktivitě dále pokračovat a už letos mají spoustu nápadů na příští rok.

Celá tisková zpráva sdružení Rezekvítek

Fotografie:

Fotografie: Rezekvítek/Karla Petřivalská)

Další fotografie

Přímělkov - řeka Jihlava 

Několik desítek lidí přílákalo horké nedělní počasí a akce školského zařízení Chaloupky k jezu v Přímělkově. Přesně v 15 hodin, tedy ve stejný čas jako lidé na mnoha místech v celé Evropě, tu přibližně čtyřicet lidí společně skočilo do vln řeky Jihlavy.

Fotografie

(Fotografie o.p.s. Chaloupky)

Další fotografie 

Křešice - řeka Labe

Díky žhnoucímu slunci dorazilo hodně lidí i k Labi v Křešicích na Litoměřicku. V 15 hodin všichni naskákali do vody, ven se nikomu nechtělo, voda byla hodně osvěžující. Na břehu čekalo několik atrakcí pro děti, jako cachtání v dětském bazénku, lovení rybiček na magnetický prut nebo malování po těle barvami a blátem. Dospělí si zahráli petanque a všichni si užívali nedělní pohody u řeky.

Fotografie

(autorka fotografií: Jarka Jandová)

Praha - řeka Vltava

Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím ve spolupráci s Arnikou pořádalo výlet Draháňským údolím k vltavskému přívozu. Vzhledem k horkému počasí, kdy se teplota blížila k 35°C, se procházky Drahaňským údlolím zúčastnilo několik nejotrlejších výletníků. Účastníci se cestou seznámili nejen s krásnou přírodou, ale i trasováním Silničního okruhu a jeho vlivem na životní prostředí.

Fotografie:

(autorka fotografií: Hana Francová)

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha