Obyvatele Kralup již celý rok trápí provoz, který do města po požáru své továrny v Ústí nad Labem přesunula Spolchemie. Výrobna polyesterů, stojící v těsné blízkosti sídliště V Zátiší, znepříjemňuje život stovkám obyvatel silným chemickým zápachem. Po čtyřech protestních peticích místní občané uvažují o vyvolání referenda. Situace se zdá být neúnosná také vedení města. Po soudní žalobě proti stavebnímu povolení vyzvala kralupská radnice Spolchemii: buď do měsíce nainstaluje kvalitní odlučovací zařízení, nebo bude muset z města pryč.
„Od té doby, co se tu usídlila Spolchemie, prakticky nemůžeme větrat, v noci se kvůli intenzivnímu zápachu nedá spát,“ říká zástupkyně místních občanů Iva Fuková. Lidé si v souvislosti se zápachem stěžují na pálení v krku, pálení očí a bolesti hlavy a bojí se o své zdraví. „Obracíme se už půl roku na radnici, inspekci životního prostředí i hygienickou stanici, ale situace je čím dál horší,“ dodává Fuková.
V Kralupech nedávno vznikla již čtvrtá petice, která požaduje odstranění zápachu, nebo odsunutí chemičky jinam. Pod peticemi se celkem shromáždily na dva tisíce podpisů. „Pokud ani čtvrtá petice neuspěje, budeme po radnici žádat vypsání referenda o vymístění Spolchemie z Kralup,“ vysvětluje Fuková. Oprávněnost obav potvrzuje starosta Kralup Mgr. Pavel Rynt (KAN). „Rada města zaujímala k provozu Spolchemie vždy negativní stanoviska, podali jsme odvolání proti stavebnímu povolení a následně dokonce žalobu ke správnímu soudu. Nesouhlasíme s vyjádřeními státních úřadů, že je zde vše v pořádku, problémy jsou evidentní,“ řekl Rynt.
Starosta po nedávném setkání s občany odeslal Spolchemii výzvu, aby ve svém provozu do konce července nainstalovala tzv. katalytické spalování odpadních plynů. „Pokud to chemička neudělá nebo pokud tato technologie neodstraní zápach, podpoříme vyhlášení referenda o vymístění chemičky z města,“ dodal starosta. „Zatímco dříve jsme dostávali tak deset stížností za měsíc, teď je to deset za den, proti Spolchemii se bouří stovky lidí,“ doplňuje vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Jan Kobera. Podle jeho slov hlásí úřad stížnosti České inspekci životního prostředí, ta však tvrdí, že je všechno v pořádku. „Problém je v tom, že zápach z chemičky uniká nárazově – někdy jednou za hodinu, jindy každých pět minut. Zápach bývá rychlý, během dvaceti minut mizí, jde zřejmě o těkavé látky. Měření takových emisí je složité. Nicméně chemický provoz by nikdy neměl stát tak blízko obytných domů,“ dodává Kobera.
Podle Martina Skalského z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika využila Spolchemie toho, že Kralupy mají zastaralý územní plán. „Areál bývalých Barev a laků je v územním plánu vymezen jako průmyslová zóna bez omezení, ačkoliv v těsné blízkosti stojí obytné domy,“ řekl Skalský. „Lidé si dlouhodobě stěžují na zápach a zdravotní problémy. V provozu jsou skladovány nebezpečné chemické látky, které mohou v případě úniku, havárie nebo požáru ohrozit zdraví lidí. Taková chemická výroba by uvnitř města vůbec být neměla. Kralupské zastupitelstvo by se mělo urychleně zabývat změnou územního plánu.“