Lidé podepisují petici proti spalovně

2.2.2004 - OPATOVICE NAD LABEM | Novinky
MF Dnes uvádí, že někteří obyvatelé východních Čech podepisují petici proti záměru postavit v Opatovicích nad Labem obří spalovnu odpadů. S peticí chtějí oslovit hejtmany Hradeckého a Pardubického kraje. V úterý se odpůrci projektu sešli v Hradci Králové.

Proti spalovně už dříve protestovali například obyvatelé Čeperky, v jejímž těsném sousedství by stavba měla vyrůst.

"Petice není určena jen obcím v okolí Opatovic. K projektu spalovny by se měli vyjádřit všichni obyvatelé Hradeckého a Pardubického kraje. Také oni v podobě poplatků za odpad spalovnu do jisté míry zaplatí," řekl Adam Záruba z hradecké pobočky Českého svazu ochránců přírody, který je současně členem petičního výboru.

Projekt spalovny podle ekologů prosazují především pardubický krajský úřad a zástupci opatovické elektrárny. "Provoz spalovny bude mít také neblahý vliv na životní prostředí v celém regionu," dodal Záruba.

Odpůrci spalovny tvrdí, že pálení odpadků je drahé, plýtvá cennými surovinami a poškozuje životní prostředí. Lidé by se měli snažit vzniku odpadů předcházet. Podle ekologů by se měla podporovat například recyklace odpadu. Spalovna, jejíž stavba by měla stát až dvě miliardy korun, by mohla spolykat dvě stě tisíc tun odpadků ročně. Tepelnou energií, která by při spalování vznikla, by měla zásobovat obě krajská města.

Banner-stika

Sledujte nás: