Lipová alej v Bystřici pod Hostýnem

Zlínský kraj, 2004 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 28.11.2011
Zdroj: Google Maps
Městský úřad v Bystřici pod Hostýnem nechal v březnu 2004 vykácet lipovou alej ve Slobodově ulici, a to bez zjevného důvodu. Všechny stromy totiž byly zdravé. Za vykácené lípy mají být sice zasazeny nové dřeviny, jde však o holandské kultivary, které se špatně adaptují a zasychají.

Vykácení lipové aleje souviselo s výkopovými pracemi, které v ulici už od roku 2003 prováděla na objednávku městského úřadu firma Vodovody a kanalizace Kroměříž. Dělníci při výkopech značně poškodili kmeny stromů i jejich kořeny. Ačkoliv místní obyvatelé předpokládali, že stromy někdo ošetří, lípy byly namísto toho vykáceny.

Z dendrologických posudků vyplývá, že všech třiatřicet stromů bylo před provedením výkopů zdravých. Arnika požádala o prošetření celé události Českou inspekci životního prostředí. Inspekce zjistila, že stromy byly při výkopech skutečně vážně poškozeny a vyměřila příslušné firmě pokutu.

Při přešetřování se také ukázalo, že důvodem k pozdějšímu pokácení stromů byla snaha městského úřadu skrýt jejich poškození při neodborně prováděných výkopových pracích a vyhnout se potížím. Ačkoliv vykácené stromy již nikdo nezachrání, pro městský úřad v Bystřici byl případ upozorněním, aby příště lépe dohlížel na práci firem, plnících městské zakázky.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu