Ukázalo se, že úřady se strategickým dokumentem, který zásadně ovlivní budoucnost Prahy na několik dalších desítek let, vůbec nesouhlasí. Především z ministerstev životního prostředí a kultury a odboru ochrany prostředí pražského magistrátu přišla naprosto zdrcující kritika. Podle nich plán odporuje nejen stavebnímu zákonu, ale dokonce i ústavě a bude muset být přepracován k nepoznání.
Stanoviska dotčených orgánů státní správy najdete na www.zmenyprahy.cz
Přispějte na záchranu Prahy teď! |
Podle Ministerstva životního prostředí Metropolitní plán opomíjí zátěž z narůstající individuální dopravy vedoucí k fatálnímu zhoršení ovzduší v hlavním městě a zdraví obyvatel. Také zcela ignoruje adaptační strategii, která má Prahu připravit na změny klimatu. To je přitom jedno ze zásadních témat ve všech evropských metropolích.
Ministerstvu kultury vadí, jak Metropolitní plán bude regulovat výškové budovy. Dokument například povoluje stavět věžáky o výšce více než 100 metrů, a Praze proto hrozí vyškrtnutí ze seznamů UNESCO. Ministerstvo životního prostředí plánu vytýká, že dostatečně nechrání zemědělskou půdu před zástavbou. Proti plánu se postavili dokonce i úředníci z odboru ochrany prostředí nebo krizového managementu Magistrátu hlavního města Prahy.
„S tak tvrdou kritikou státních úřadů jde do tuhého. Institut plánování a rozvoje ze zákona nesmí brát výhrady ministerstev na lehkou váhu a bude muset Metropolitní plán od základů přepracovat. Jinak by mohl Metropolitní plán zrušit soud a Praha se ocitne bez územního plánu,“ říká Václav Orcígr z Arniky.
Vypracovali jsme také právní posouzení stanovisek. Stačí kliknout na www.zmenyprahy.cz
aktualizováno 11.3.2019: Arnika se 6. března 2019 sešla kvůli stanoviskům státních úřadů k Metropolitnímu plánu s náměstkem pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem. Na schůzce jsme diskutovali o možných řešeních krizové situace a způsobech, jak se magistrát se stanovisky vypořádá. Přečtěte si zprávu s výsledky setkání.