S vytrženým jazykem se občan svých práv nedovolá. Takový byl námět happeningu, kterým dnes Arnika před budovou ministerstva pro místní rozvoj upozornila na škodlivost novely stavebního zákona a dalších předpisů, jenž se připravuje za zdmi paláce, v němž sídlí tento úřad. Podle nových pravidel by se veřejnost nesměla účastnit stavebních řízení a o výstavbě v Česku by tak rozhodovali jen úředníci po dohodě s průmyslníky a developery.
Během happeningu herec převlečený za ministra symbolicky vytrhával jazyky občanům. Připomínal tím dlouhou tradici mučení poddaných na Staroměstském náměstí, na niž dnešní ministerstvo úspěšně navazuje. Návrh novely stavebního zákona bude zřejmě v nejbližších týdnech projednávat vláda. Vyloučení obcí a občanů z rozhodování však nahrává korupci, kterou se tato vláda zavázala vymýtit.
„Účast měst, obcí a občanských sdružení ve správních řízeních je dnes jedinou možností, jak mohou občané hájit své ústavní právo na příznivé životní prostředí. Navrhovanou změnou zákona by lidé ztratili možnost chránit své zájmy. Mohli by se sice vyjádřit například k tomu, zda má v jejich obci vyrůst nová továrna, ale nemohli by nijak ovlivnit způsob jejího provozu, organizaci výstavby a staveništní dopravy nebo ozelenění okolí,“ popsal problém návrhu právník Lukáš Matějka ze sdružení Arnika.
Po schválení novely by se lidé nemohli účastnit prostřednictvím občanských sdružení stavebních řízení, v nichž se povolují velké stavby jako např. dálnice, průmyslové podniky, spalovny, přehrady apod. U záměrů jako jsou satelitní městečka, parkoviště a kancelářské komplexy by se veřejnost nesměla účastnit už vůbec žádných povolovacích procesů podle stavebního zákona.
„Ministerstvo zřejmě popřává sluchu průmyslníkům a developerům a snaží se naši zemi, pokud jde o demokratické principy, posunout na Východ. Vyloučení občanů z rozhodovacích procesů zjevně nahrává korupci, kterou se tato vláda zavázala vymýtit. Pokud budou mít občané přístup na jednání úřadů jen u některých záměrů, rozhodování o ostatních se vymkne veřejné kontrole. Přitom je známo, že nejvyspělejší země Evropy se vedle silné ekonomiky vyznačují také silnými demokratickými principy. To by mělo být také cílem České republiky,“ říká Matějka. Nevládní organizace předaly ministerstvu řadu připomínek, na základě jednání s náměstkem ministra Jankovského se však obávají, že úřad je nehodlá vyslyšet a dál prosazuje svůj plán. Ministerstvo by mělo způsob vypořádání připomínek zveřejnit v nejbližších týdnech.
Česká vláda odůvodňuje novelizaci stavebního zákona a dalších předpisů (1) snahou o posílení konkurenceschopnosti podniků. „To je jistě správný cíl, avšak nelze jej dosahovat za cenu poškození kvality života ve městech a obcích a omezování demokratických prvků rozhodování o důležitých věcech,“ řekl Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. Proti vládnímu plánu se postavila také Akademie věd ČR a Právnická fakulta UK v Praze. (2,3)
Stavební řízení jsou z hlediska průběhu výstavby i budoucího užívání staveb velmi významná. „Účastí ve správních řízeních lze dosáhnout zlepšení předkládaných projektů a dospět ke kompromisu výhodnému pro všechny zúčastněné strany. Obyvatelé znají detailně dané místo a jsou proto schopni kvalifikovaně připomínkovat nové záměry. Mohou-li uplatnit své připomínky, získá projekt jejich podporu a mají dobrý pocit z toho, že jsou rovnocennými partnery pro úřady i stavebníky,“ připomněl Mgr. Lukáš Matějka, právní expert Arniky. Transparentní rozhodování omezuje také možnosti zneužívání rozhodovací pravomoci.
Součástí dnešního happeningu Arniky bylo také rozdávání letáků kolemjdoucím a pracovníkům ministerstva. „Bohužel o vstřícnosti ministerstva k názorům občanů vypovídá instrukce, kterou před dnešním happeningem Arniky rozeslalo svým zaměstnancům. Výslovně je vyzývá, aby s Arnikou nediskutovali,“ dodala mluvčí Arniky Zora Kasiková. V rámci kampaně Arnika vydá také pohlednice, jimiž budou občané moci vyjádřit svůj zájem o zachování účasti veřejnosti v podobě, jež má u nás už 20letou tradici.
Pozn.: Tisková zpráva byla následně doplněna o vyjádření v návaznosti na tiskovou konferenci ministerstva pro místní rozvoj, kterou reagovalo na happening Arniky. Tiskové vyjádření je k dispozici zde.
Poznámky pro editory:
(1) Zvažované změny v pravidlech účasti veřejnosti na rozhodování o životním prostředí se dále týkají zákona o ochraně přírody a krajiny, vodního zákona a zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.
(2) Stanovisko katedry práva životního prostředí Právnické fakulty UK v Praze k novele stavebního zákona a předpisů souvisejících:
Vážený pane ministře,
k návrhu Ministerstva pro místní rozvoj, týkajícího se novely stavebního zákona a předpisů souvisejících, konkrétně k části třetí, Vám sděluji, že s navrhovanou změnou § 70 odst. 2 a 3 zákona č.114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, zásadně nesouhlasíme a žádáme o vypořádání našeho zásadního nesouhlasu. Důvody zásadního nesouhlasu uvádím v příloze. Tento Váš návrh nás jako pracoviště, které vyučuje studenty k úctě k právu a k mezinárodním závazkům ČR, velmi mrzí a ze strany ministerstva velmi nepříjemně překvapuje. Váš návrh, týkající se změny § 70 odst. 2 a 3 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, považujeme za zásadní porevoluční zvrat v demokratickém vývoji českého práva a rezolutně proto požadujeme jeho vypuštění z předkládané novely a ponechání stávajícího platného znění.
S pozdravem
prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc. v.r.
vedoucí katedry práva životního prostředí a proděkan Právnické fakulty UK v Praze
Stanovisko KPP k novele Stavebního zákona89.08 KB
(3) Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR k návrhům Ministerstva průmyslu a obchodu na eliminování částí environmentální legislativy:
„Možnost, aby občané připomínkovali správní řízení, kde se rozhoduje o stavebních projektech, kácení stromů a podobných záměrech v sousedství jejich domova, patří mezi demokratické samozřejmosti.“
Stanovisko KŽP AVČR105.76 KB
(4) E-mail Jana Dvořáka z Odboru komunikace MMR zaměstnancům v pátek 24.6. (předmět zprávy: Upozornění na pondělní aktivity NNO Arnika před budovou MMR ČR, důležitost: vysoká)
Dobré odpoledne,
chtěl bych Vás upozornit, že nestátní nezisková organizace Arnika svolává na pondělí 27. června 2011 před hlavní budovu Ministerstva pro místní rozvoj ČR na Staroměstském náměstí happening proti naší novele stavebního zákona. V této souvislosti Vás prosím o zachování korektního, leč velmi chladného přístupu k organizátorům. Podle doposud známých informací by měli aktivisté od 7:45 rozdávat příchozím letáky a po desáté uspořádat jakousi divadelní produkci nazvanou „Vytrhávání jazyků občanům se vrací na Staroměstský rynek“. V žádném případě se s nimi nepouštějte do diskusí, ani se nenechte vyprovokovat k přehnaným reakcím. Nemělo by se jednat o žádnou blokádu, ale pokud k ní dojde, přístup do budovy zajistíme pomocí všech zákonných prostředků. Na místě se dá předpokládat přítomnost řady novinářů včetně televizních štábů. Zachovejte proto vždy klid a rozvahu. A nezapomeňte, že správnou odpovědí na jakýkoli novinářský dotaz týkající se činnosti MMR ČR v tomto případě je: „Obraťte se prosím na Odbor komunikace ministerstva.“
Hezký víkend
Jan Dvořák
Další informace:
Vláda připravuje rozsáhlé omezení práv českých občanů Společná tisková zpráva Asociace ekologických organizací Zelený kruh, sdružení Arnika, Ateliéru pro životní prostředí, Nezávislého sociálně-ekologického hnutí NESEHNUTÍ a Ekologického právního servisu (18.5.2011)
arnika.org/vlada-pripravuje-rozsahle-omezeni-prav-ceskych-obcanu
Fotogalerie z happeningu