Mladý výtvarník navrhl plíce pro Ostravu

7.3.2011 - ARNIKA OSTRAVA | Novinky
Výstižnou plastiku nazvanou „Plíce Ostravy" navrhnul v rámci soutěže „Města bez smogu" výtvarník Aleš Nowak. Chce tak upozornit na znečištěné ovzduší, se kterým se plíce obyvatel regionu potýkají.
Sám Aleš Nowak svůj návrh komentuje: „Jak už samotný název projektu napovídá, jedná se o betonovou stylizaci plic, které mohou snad nejlépe vystihnout a upozornit na problematiku znečištění ovzduší nejen na Ostravsku. Ostrava tak bude mít konečně plastiku či sérii plastik, která se bez okolků, kudrlinek a přímo dotýká jejího největšího problému....ovzduší!!! Nejdůležitější orgán dýchacího ústrojí vyrván samotnému městu z hrudi a postaven před nás jako totem našeho vlastního svědomí. Měl by stát na všech důležitých místech, před každou radnicí a správní institucí, tak aby neustále dýchal na svědomí a vědomí těch, kteří mají tu čest rozhodovat o kvalitě našeho životního prostředí."

„Plíce" by měly dostávat také svou dávku prachu, jako plíce Ostravanů. Součástí návrhu je totiž využití betonového materiálu, který zachytává z ovzduší znečišťující látky a pomocí fotokatalýzy je rozkládá.

Na návrh se můžete podívat na stránkách soutěže http://www.bezsmogu.cz/soutezni-navrhy/plice-ostravy/ a pokud se vám líbí, také pro něj hlasovat.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha