Na novou podobu Florence nebude mít veřejnost skutečný vliv

3.5.2021 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: VitVit, Wikimedia Commons
Novou tvář největšímu brownfieldu v pražském centru má v budoucnu dát urbanistická soutěž Florenc 21. Kvůli zvoleným metodám nebudou mít Pražané vliv na celkovou podobu, ale jen na kosmetické úpravy návrhu. Avizované zapojení Pražanů formou vyplňování dotazníků končí už tuto středu 5. května.

praha mpz pink

„Vedení Prahy opět vydává dotazníkové šetření s irelevantními otázkami za zapojení veřejnosti s příslibem ovlivnění budoucí podoby území. Je velká škoda, že nedává Pražanům šanci skutečně zasáhnout do podoby nově vznikajících čtvrtí, aby město skutečně sloužilo lidem, ale dává přednost potřebám soukromých společností,“ říká Václav Orcígr z Arniky.

V případě soutěže na novou podobu Florence a okolí se veřejnost mohla podrobnosti o urbanistické soutěži a o lokalitě dozvědět během pouhých devíti dnů v infostánku nebo vyplnit velmi povrchní online dotazník. Na podzim Pražané zatím blíže nespecifikovaným způsobem budou moci pouze komentovat finální návrhy. Přitom má soutěž rozhodnout o tak důležitých otázkách, jako je budoucnost magistrály, podoba přestupního uzlu mezi linkami metra a dálkovými autobusy, jaké budovy budou na posledních volných pozemcích v centru či jestli se povede zmírnit problém nejhoršího tepelného a smogového ostrova města.

Participace je obvykle dlouhodobý proces detailního dotazování na společných setkáních (byť v online prostoru) a zjišťování skutečných potřeb všech věkových a sociálních vrstev obyvatel, kteří budou lokalitu využívat. Pouze z tohoto smysluplného způsobu mělo vzejít konkrétní zadání urbanistické soutěže.

„Architektonické soutěže a městem vyhlašované participace s obyvateli jsou bohužel zneužívány jako PR developerských projektů. Mají pouze zamaskovat, že soutěž probíhá v režii developera, aby mohl využít kapacitu posledních volných pozemků v srdci metropole na nejvyšší míru,“ uzavírá Orcígr.

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu