Žáci základních škol a dobrovolníci za pomoci Arniky a ČSOP Studénka vysadí v okolí Kunína a Staré Vsi nad Ondřejnicí duby a původní odrůdy hrušní. Za pár let se budou moci scházet při sběru tradičního ovoce. Pomohou navíc návratu vzácných druhů, především chráněného brouka páchníka.
Do okrajů budoucího lesa poblíž Kunína doplní dobrovolníci společně s Arnikou a ČSOP Studénka 260 hrušní a dubů už o víkendu 9. a 10. listopadu. Další pomocníci se mohou přihlásit u koordinátorky Venduly Šmoldasové z Arniky na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Sázet se bude také 13. listopadu, kdy ochránci přírody se žáky základní školy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí vysadí stromořadí hrušní podél polní cesty.
„Pouze vysadit stromy nestačí. Zejména v prvních letech je potřeba sazenice zalévat, s čímž nám pomáhají místní radnice a dobrovolní hasiči. Sami také vyměňujeme poškozené kotvení a ochranu proti okusu nebo vyměňujeme sazenice, které se neujaly,“ říká Marcela Klemensová z Arniky.
První listopadový víkend už spolek Arnika pomohl vysadit 40 dubů u Studénky se žáky ZŠ Františka kardinála Tomáška. Dříve se Arnika podílela na výsadbě 30 dubů v Petřvaldíku a 50 hrušní v Jeseníku nad Odrou a také na ořezání 60 vrb v Bernarticích nad Odrou. Arnika kromě toho také letos poprvé v Poodří uspořádala cyklistický výlet Tour de Aleje pro rodiny s dětmi a exkurze pro základní školy.
Výsadba hrušní je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří. Arnika do roku 2023 v Poodří vysadí více než 1500 stromů. Spolek na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.
Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.