Nábytek bez zpomalovačů hoření – krok k čistší domácnosti

6.12.2019 - PRAHA/BRUSEL | Novinky
Foto/pixabay.com
Evropská konfederace nábytkářského průmyslu (EFIC) vydala veřejné prohlášení [EN], které vyzývá EU k přijetí opatření proti používání zdraví škodlivých zpomalovačů hoření v nábytku a ložním prádle. Členem konfederace je také česká organizace ARNIKA, která se zpomalovačům hoření dlouhodobě věnuje a zároveň se spolupodílela na odborné celosvětové studii na toto téma.

Zpomalovače hoření přidávají výrobci do nábytku a širokého spektra elektroniky i stavebních materiálů bez ohledu na to, že tyto chemikálie poškozují nervový a hormonální systém, či mohou zapříčinit syndrom ADHD. „Recyklací výrobků obsahujících zpomalovače se tyto chemické látky nekontrolovaně dostávají do nového zboží včetně dětských hraček,“ vysvětluje autorka průzkumu „Toxická past“ Jitka Straková z Arniky.

,,Odstranění toxických zpomalovačů hoření je klíčové pro podporu přechodu k čistšímu a bezpečnějšímu nábytkářskému průmyslu. Vedle přispění k celkové udržitelnosti nábytkářských výrobků, vytvoří tento krok bezpečné a důvěryhodné prostředí pro následnou recyklaci,“ komentuje veřejné prohlášení Karolína Brabcová, vedoucí kampaně Česko bez jedů.

,,Nedávno přijaté zákazy k používání toxických zpomalovačů v televizích jsou příkladným přístupem k odstranění toxických látek z výrobků a měly by být replikovány pomocí příslušných legislativních nástrojů v nábytkářském odvětví,“ míní nevládní organizace včetně Arniky.

Banner-stika

Sledujte nás: