Dnes je poslední den, kdy mohou občané vznést své připomínky ke změně územního plánu 2600, která umožní zástavbu rozsáhlého brownfieldu a ovlivní podobu celého Žižkova na několik dalších desítek let.
“Pražané si přejí, aby u nákladového nádraží vyrostla čtvrť, ve které budou chtít bydlet a pracovat, nikoliv další investiční byty pro zahraniční vlastníky. Více než tisíc lidí podepsaných pod shodnými závaznými námitkami je toho hodně silnými důkazem,” říká Václav Orcígr z Arniky.
Velmi komplexní a rozsáhlé námitky zpracovala Arnika ve spolupráci se spolkem AutoMat a platformou Paměť města. Magistrátu je předložila s pověřením občanů hlavního města, kteří z vlastní iniciativy na Žižkově založili sběrná místa a navzdory nepříznivým podmínkám během pandemie nasbírali fyzické podpisy, kterých k pověření Arniky bylo potřeba alespoň dvě stě.
Obyvatelé Prahy především požadují, aby město s developery zajistili chybějící závazný podíl dostupného bydlení, například formou baugruppe po vzoru německých měst, nájemního městského bydlení a sociálního bydlení pro potřebné. Tyto záruky dostupného bydlení však musí být závaznou podmínkou vydání změny územního plánu.
Lidem vadí, že v nové čtvrti pro 25 tisíc obyvatel budou domy hodně nahuštěné na sebe, bude scházet vybavenost pro sociální služby, sport a volný čas, hřiště pro děti nebo lokální obchody a služby. Pro základní školu je navíc vymezen absolutně nevyhovující drobný pozemek v přímém sousedství plánované Jarovské třídy, na který se školní budova i s hřištěm jednoduše nevejdou. V místě, kde má vyrůst několik tisíc bytů bude také potřeba mnohem razantněji ulevit dopravě a zamezit nadměrné zátěži způsobené nákladními auty, než jak navrhují současné plány.
Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele? |
||
|
||
Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky. |
Námitky ke změně územního plánu ke stažení
Současný návrh na změnu územního plánu je tímto zcela v rozporu se samotným důvodem stavební uzávěry, jejímž cílem bylo “zamezit nové nekoncepční výstavbě v dané oblasti, která by zabránila vybudování jednotně komponované městské čtvrti.”
Magistrát a Institut plánování a rozvoje budou mít čas do konce června 2021 na zapracování připomínek z veřejného projednání. Na podzim změnu projedná výbor pro životní prostředí a rada hlavního města. V prosinci o schválení a sejmutí stavební uzávěry rozhodne zastupitelstvo.
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.