Nejkrásnější fotografií ankety Alej roku se stal snímek Valdštejnské aleje v Zahrádkách na Liberecku

27.1.2020 - PRAHA | Tiskové zprávy
Valdštejnská alej v Zahrádkách
Foto: Miloslav Janovský
Prvenství ve fotosoutěži ankety Alej roku získala fotografie Valdštejnské aleje od Miloslava Janovského. Druhé místo obsadil snímek lipové aleje u hradu Veveří na Brněnsku od Zdeňka Adlera. Zaujala také císařská alej u Jáchymova v Karlovarském kraji od Lenky Křížové. Rozhodli o tom patroni, kteří vybírali z fotografií nominovaných alejí. 

Porotci udělili první místo Miloslavu Janovskému za snímek lipové aleje vedoucí od zámku v Zahrádkách, kterou v 17. století založil Albrecht z Valdštejna. Autor vítězného snímku se může těšit na digitální zrcadlovku Canon

„Ankety Alej roku se účastním pravidelně pět let. Jako amatérský fotograf fotím přírodu a krajinu, do které stromy a aleje patří a oživují ji. Lipová alej v Zahrádkách mě zaujala před mnoha léty při cestě do Českého Švýcarska,“ uvedl vítěz Miloslav Janovský.

1-Valdstejnska-alej-v-Zahradkach 2

Přečtěte si více o aleji v Zahrádkách

Druhým místem porota ocenila Zdeňka Adlera za fotografii lipové aleje, která spojuje kostel Nanebevzetí Panny Marie s hradem Veveří ze 13. století. Stříbrný vítěz obdrží kompaktní tiskárnu Canon.

„Anketa Alej roku byla pro mě náhodným objevem a velmi mě zaujalo její pojetí. Jako amatérský fotograf a brněnský patriot jsem po jejím shlédnutí neviděl jinou možnost, než se zúčastnit. Ke vzniku fotografie aleje u hradu Veveří dopomohly podzimní mlhy, které na tomto místě bývají velmi časté,“ řekl Zdeněk Adler.

2-Lipova-alej-u-hradu-Veveri

Přečtěte si více o lipové aleji u hradu Veveří

Na třetím místě se umístila Lenka Křížová se snímkem Císařské aleje v Jáchymově, kterou tvoří vzrostlé lípy vysázené na přelomu 19. a 20. století. Na bronzovou autorku čeká stolní inkoustová tiskárna Canon.

„Mám moc ráda aleje a také je ráda fotím. Vzbuzují ve mně úctu a pocit uklidnění. Bydlím nedaleko Císařské aleje v Jáchymově a tato krásná a zachovalá alej je častým cílem mých toulek přírodou,“ dodala Lenka Křížová.

3-Cisarska.alej-Jachymov

Přečtěte si více o Císařské aleji v Jáchymově 

Všichni vítězové navíc obdrží např. Marmelády s duší Pošumaví, biočaje a vstupenky do bylinkového ráje v Čejkovicích Sonnentor, biomošty od Ovocnářské farmy Kareš Ostroměř, vstupenky do botanických zahrad po celé republice nebo knihy o památných stromech z nakladatelství Marie Holečkové.

 

Vítězné fotografie letos vybírali patroni, kteří převzali záštitu nad anketou Alej roku:

  • Petra Vojtková – muzikálová herečka a zpěvačka
  • Sestry Havelkovy – zpěvačky
  • Iva Hüttnerová – malířka
  • RNDr. Václav Cílek, CSc. – spisovatel, geolog a klimatolog
  • RNDr. Václav Větvička – botanik, spisovatel a publicista
  • Marie Hrušková – spisovatelka, scenáristka a pedagožka
  • doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D. – vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně
  • Jan Cága – fotograf
  • Ing. Jana Moučková – ředitelka AUDIT DANĚ CZ s.r.o.

 

Herečka a zpěvačka Petra Vojtková, Petra Kohoutová ze Sester Havelkových, Jana Moučková z AuditDaně CZ s Karolinou Kostićovou z Arniky se dokonce sešly a vybíraly vítězné snímky osobně

Hodnoceni            Hodnoceni2

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Lidé objevují nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorňují na ta, kterým hrozí zánik, a představují mladé aleje, které společně vysázeli.

Generálním sponzorem ankety je AuditDaně CZ

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu