„Brzy se rozhodne o největších problémech českých řek, které je potřeba řešit v plánech povodí. Lidé, spolky i obce by se proto měli zapojit v co největší míře a úředníkům doporučit, na které problémy řek se mají zaměřit. Měla by to být například ochrana biodiverzity, sucho, využívání vod zemědělstvím, průmyslem a těžbou, znečištění, nadměrné obohacování živinami nebo provoz vodních elektráren a obecně reakce na klimatickou změnu,“ vyzývá Nikol Krejčová, odbornice Arniky na ochranu přírody.
Výzva k připomínkám veřejnosti Mezinárodní komise pro ochranu Labe
Výzva k připomínkám veřejnosti Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje
Výzva k připomínkám veřejnosti Mezinárodní komise pro ochranu Odry před znečištěním
Národní povodí: Návrhy předběžných přehledů významných problémů nakládání s vodami zjištěných v povodí
Nejpalčivějšími problémy současnosti je snižování množství druhů, nedostatek vody a bleskové povodně. Jednou z příčin je regulace koryt, které zaujímají dokonce pětinu celkové délky řek a potoků. Řešením je podle Arniky revitalizace, které se podílejí na retenční schopnosti krajiny a vytváření zásob vody pro období sucha. Dobrá členitost koryta podpoří samočistící schopnosti toku a spolu s říčními nivami vytváří prostor pro rozlévání vody a chrání území před povodněmi.
Do 22. června 2020 probíhá připomínkování přehledů problémů hospodaření s vodou pro mezinárodní povodí Labe, Dunaje a Odry, které mají na starosti jednotlivé mezinárodní komise. Ve stejném termínu končí připomínkování přehledu pro národní povodí, které pořizuje české Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. Momentálně se o celém procesu vůbec neinformuje. Přestože Rámcová směrnice o vodách vyžaduje zapojit veřejnost v co nejvyšší míře, lidé o plánování povodí vůbec netuší.
Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele? |
||
|
||
Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky. |
Zmíněné přehledy slouží jako podkladové dokumenty pro vytvoření plánů povodí. Ty se stanou na příštích sedm let závaznými dokumenty pro územní plánování a další činnosti v oblasti veřejné správy. Důležité dokumenty se věnují otázkám ochrany a zlepšování stavu povrchových a podzemních vod včetně vodních ekosystémů, hospodaření s těmito vodami a opatřením ke snížení rizika povodní či sucha. Stejný důraz je také kladen na zásobování obyvatel pitnou vodou.