Některé hračky z plastového odpadu poškozují dětem nervový systém. Výrobu povoluje špatná evropská legislativa

8.2.2018 - PRAHA | Tiskové zprávy
Simona Babčáková vyzývá k recyklaci bez jedů
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
V recyklovaném plastu jsou přítomny látky poškozující nervový systém, imunitu a ohrožující plodnost mužů. Objevují se ve stavebním materiálu, kobercích, nádobí, kadeřnických pomůckách nebo hračkách pro malé děti. Výrobu firmám přitom povoluje současná evropská legislativa. Řešením je podle Arniky zákaz využívání toxických plastů. Ve videu s herečkou Simonou Babčákovou na www.recyklujbezjedu.cz vybízí veřejnost k podpisu výzvy, aby donutila politiky jednat. Recyklace je skvělá věc, dělejme ji proto správně!

Simona Babčáková říká: „Vzhledem k tomu, že problém s odpady nejen nemizí, ale stále narůstá, považuji jej za aktuální a prioritní společenské téma a podporuji aktivity, které na tento dlouhodobě neřešený problém upozorňují. Stav je alarmující a je třeba přijmout odpovědnost.“

Arnika na výskyt škodlivých látek v recyklovaných plastech upozorňuje za účasti herečky Simony Babčákové videem na www.recyklujbezjedu.cz. V kampani říká veřejnosti, aby svým podpisem vyzvala politické špičky k zákazu využívání toxického plastu, prosazení bezpečné recyklace v České republice i v celé Evropské unii a zajištění zdraví našich dětí.

„Nebezpečné látky v plastech nejen, že ničí životní prostředí, ale poškozují také imunitu, způsobují hormonální poruchy a jsou spojené se sníženou inteligencí a soustředěním u malých dětí,“ dodává Karolína Brabcová, specialistka na problematiku toxických látek z Arniky.

Dnešní stav je způsoben nepříjemným dědictvím minulosti. Dříve se do plastů přidávaly příměsi, o kterých vědci později zjistili, že jsou jedovaté. Šlo o bromované zpomalovače hoření, změkčovadlatěžké kovy, kterými výrobci ošetřovali elektrospotřebiče, čalounění v autech i nábytku apod. Dnes jsou při výrobě nového zboží zakázány, Evropská unie však firmám povolila jedovaté plasty recyklovat a vyrábět z něj další výrobky. Rizikové chemikálie nakonec běžně končí ve výrobcích z černého plastu, jako jsou stavební materiál, vybavení domácností,  nádobí a dokonce hračky pro malé děti.

„Chceme recyklaci vrátit její dobrou pověst. Znovuvyužívání a recyklace odpadu je jediná možná a správná cesta, která nám v dnešní době zaměřené na spotřebu šetří zdroje a energii. Proto povinností politiků je zrušení výjimek umožňujících recyklovat nebezpečné materiály, odstranění jedovatých plastů z recyklačního koloběhu a zákaz výroby nových produktů z toxického materiálu. Jedině tak budou spotřebitelé moci důvěřovat výrobkům z recyklovaných materiálů a cirkulární politika nabyde smyslu,“ uzavírá Brabcová.

 

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva životního prostředí a hlavního města Prahy.  Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

MZP logo RGB v2    mhmp

 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu