Německá alej roku stojí v Braniborsku

20.11.2012 - BERLÍN / PRAHA | Novinky
Vítězka německé ankety Alej roku - Lipová alej u Densowa
Christian Wonitzki
Německý titul „alej roku“ letos vyhrálo lipové stromořadí mezi obcemi Densow a Annenwalde v Braniborsku. Řady mohutných staletých lip stojí necelých sto kilometrů od Berlína. Jejich mimořádně husté koruny vytvářejí nejpůsobivější zelený tunel ze všech alejí, které byly letos do soutěže přihlášeny. Nejhezčí stromořadí s nejsilnějším příběhem si ale mohou zvolit i lidé v Česku. Stačí navštívit web www.alejroku.cz a dát do konce listopadu svůj hlas některé z nominovaných alejí. Domácí anketu Alej roku organizuje sdružení Arnika.

„Lipová alej v Densowě je zelený tunel jako vystřihnutý z obrázkové knížky. Od té doby, co tuto stoletou alej před šesti lety vyasfaltovali a byl jí odebrán statut památkově chráněné dlážděné silnice, sledují ji ochránci alejí zvláště bedlivě. Vítězná fotografie s titulkem Aleje dělají z aut trpaslíky, symbolizuje působivou krásu starých alejí a zároveň jejich funkci filtru škodlivin a dominanty v krajině. V Německu se nachází kolem 20 000 km alejí. Bohužel je mnoho z nich ohrožených, a to především výstavbou silnic a průmyslovým zemědělstvím, ořezáváním a solením silnic v zimě,“ říká biolog z německé organizace BUND doktor Andreas Faensen-Thiebes.

V německé soutěži se za lipovou alejí z Annenwalde se na druhé příčce umístila alej u města Fürth a pomyslný třetí stupínek patří aleji na ostrově Rujána v Baltském moři. Česká republika na svou vítězku zatím čeká. Lidé o ní mohou prostřednictvím internetu rozhodovat až do konce listopadu. Na prvních třech místech zatím figurují: Rybářská alej v Přerově, Královská alej u Poličky a Hradecká alej nedaleko Ledče nad Sázavou. Do hlasování se prozatím zapojilo 5017 lidí.

V aleji u obce Densow je kvůli bezpečnosti silničního provozu snížena rychlost jízdy na 70 kilometrů v hodině. Kromě toho je nutné v ohrožených alejích omezit nákladní dopravu a na zimní posyp používat namísto soli jemný štěrk nebo drť. Německé nevládní organizaci BUND, která soutěž Alej roku organizuje, pomáhají chránit aleje stovky dobrovolníků a také lidí, kteří finančně přispívají. Zájem lidí je klíčový pro ochranu alejí také v České republice.

Více informací o německé anketě najdete (německy) na stránkách BUND >>

Fotografie prvních tří umístěných v německé anketě:

1. místo Lipová alej u Densowa (Christian Wonitzki)

1. místo - Lipová alej u Densowa (Christian Wonitzki)

 

2. místo Alej ve Fürthu (Angelika Hunger)

2. místo - Alej ve Fürthu (Angelika Hunger)

 

3. místo - Lipová alej na Rujáně (Rene Storch)

3. místo - Lipová alej na Rujáně (Rene Storch)

Banner-stika

Sledujte nás: