Nové aleje v Poodří. Ochránci na jaře vysadili 350 stromů

19.4.2021 - STUDÉNKA | Tiskové zprávy
Foto: Ivan Bartoš, ČSOP Studénka
Nová stromořadí dubů a hrušní vznikají na Novojičínsku poblíž Studénky díky práci spolků Arnika a ZO ČSOP Studénka. Došlo i na pravidelné ořezání hlavatých vrb. Výsadbami v Evropsky významné lokalitě Poodří spolky udržují pestrou krajinu a vytvářejí nové biotopy pro chráněné druhy živočichů, především brouka páchníka hnědého.

“Letošní jaro jsme byli opravdu pilní a vysadili jsme 350 sazenic z místních školek. Od listopadu do února jsme navíc ošetřili více než 200 starých vrb. Mnohé z nich jsou domovem brouka páchníka, ale žijí v nich i další druhy hmyzu a hnízdí ptáci,” shrnuje Marcela Klemensová z Arniky.  

S jarní výsadbou pomohli zaměstnanci firmy LB CEMIX v rámci aktivit společenské odpovědnosti. CSR ambasador firmy Aleš Velička k tomu dodává: “To, že člověk něco dobrovolně udělá pro přírodu, zcela určitě v každém vyvolá velmi pozitivní pocity. Za mě asi vůbec to nejdůležitější je přínos pro děti. Získají velmi kladný vztah k přírodě, který je pak bude provázet na cestě životem.”

Spolky v Poodří působí dva a půl roku, během nichž vysázeli přes 1300 dubů, hrušní, topolů a vrb. Cílem projektu je obnovit pestrou krajinu bohatou na různé druhy živočichů a zároveň do ní vrátit  původní odrůdy hrušní.

Výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, v jehož rámci Arnika vysadí celkem 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území.Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.


Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954 012 eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR. Na výsadby stromů přispěla Nadace Ivana Dejmala  pro ochranu přírody.

Osmoderma logo

Logo Nadace Ivana Dejmala

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu