Nově vysazené stromy a ovocné dřeviny nejsou dostatečně chráněny. Pomoci má novela vyhlášky

15.2.2019 - PRAHA | Tiskové zprávy
Nově vysazené stromy a ovocné dřeviny nejsou dostatečně chráněny
Foto: pixabay.com / pod licencí CC0 Creative Commons
Ke kácení dřevin je nutné  získat povolení  příslušného úřadu. Přesto zákon umožňuje některé výjimky i v případech, kdy to postrádá smysl. K zemi mohou jít bez povolení stromky vysázené jako náhradní výsadba za pokácené vzrostlé stromy nebo vzrostlé ovocné stromy ve městech i na vesnicích. Dřeviny, které už nyní poskytují stín a zadržující vodu v místech, kde je to potřeba, je dnes možné pokácet bez souhlasu úřadů a náležité náhrady. Problém by mohla vyřešit novela vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, kterou chystá ministerstvo životního prostředí.

„Stromy jsou součástí ploch, které zachycují vodu, snižují prašnost a ochlazují vzduch. Pomáhají také zmírňovat extrémní výkyvy počasí. V našich sídlech významně zvyšují kvalitu bydlení. Tohle ale dokážou jen vzrostlé stromy. Chraňme mladé sazenice tak, aby se jimi jednou mohly stát,“ říká Marcela Klemensová z Arniky.

K připravované vyhlášce jsme podali připomínky a dopisem upozornili ministra životního prostředíživotního prostředí na význam navrhovaných změn

Současná vyhláška umožňuje naprosto absurdní stav. Pro pokácení stromků, které byly vysázeny jako náhradní výsadba za poražené vzrostlé  stromy, není po uplynutí pěti let od výsadby potřeba získat povolení. Podobně je možné také kácet bez povolení dřeviny rostoucí v zastavěném území obce  jen proto, že se jedná o ovocné druhy. Orgány ochrany přírody tak ani nemohou nařídit náhradní výsadbu ke kompenzaci ekologické újmy. Přitom i vzrostlé ovocné stromy často plní v zastavěném území významné ekologické  funkce.

Ministerstvo životního prostředí právě připravuje novelu vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, o jejímž přijetí rozhodne v blízké době ministr Brabec. Pokud budou připomínky Arniky vyslyšeny, dočkají se stromy kvalitnější ochrany.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu