„Stromy jsou součástí ploch, které zachycují vodu, snižují prašnost a ochlazují vzduch. Pomáhají také zmírňovat extrémní výkyvy počasí. V našich sídlech významně zvyšují kvalitu bydlení. Tohle ale dokážou jen vzrostlé stromy. Chraňme mladé sazenice tak, aby se jimi jednou mohly stát,“ říká Marcela Klemensová z Arniky.
K připravované vyhlášce jsme podali připomínky a dopisem upozornili ministra životního prostředíživotního prostředí na význam navrhovaných změn
Současná vyhláška umožňuje naprosto absurdní stav. Pro pokácení stromků, které byly vysázeny jako náhradní výsadba za poražené vzrostlé stromy, není po uplynutí pěti let od výsadby potřeba získat povolení. Podobně je možné také kácet bez povolení dřeviny rostoucí v zastavěném území obce jen proto, že se jedná o ovocné druhy. Orgány ochrany přírody tak ani nemohou nařídit náhradní výsadbu ke kompenzaci ekologické újmy. Přitom i vzrostlé ovocné stromy často plní v zastavěném území významné ekologické funkce.
Ministerstvo životního prostředí právě připravuje novelu vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, o jejímž přijetí rozhodne v blízké době ministr Brabec. Pokud budou připomínky Arniky vyslyšeny, dočkají se stromy kvalitnější ochrany.