Sdružení Arnika publikovalo novou studii o pesticidu lindan v České repbulice. „Pokusili jsme se shrnout historii tohoto pesticidu u nás.Přestože jde o vysoce nebezpečnou látku, není zcela zakázáno její použití. Zjistili jsme, že ji obsahují přípravky Jacutin a Skabicid, které se dodnes používají pro ošetření domácích zvířat anebo v akvaristice. Lindan se přitom podobně jako DDT kumuluje v prostředí. Poškozuje nervovou soustavu a játra. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny tuto látku zařadil mezi možné lidské karcinogeny,“ shrnul vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík. Datum 23. října 2003 pro zveřejnění informací o lindanu si Arnika vybrala, protože právě k tomuto datu vstoupil v platnost Protokol o POPs k Úmluvě o znečištění ovzduší přesahujícím státní hranice (LRTAP) podepsaný v roce 1998 v Aarhusu a lindan je na seznamu látek, které se snaží tato mezinárodní úmluva omezit.
Aarhuský protokol o POPs mohl vstoupit v platnost díky tomu, že byl ratifikován již 17 státy. K jeho platnosti bylo potřeba ratifikací 16. Druhá, v omezení zdrojů znečištění látkami typu DDT a dioxinů ještě přísnější, mezinárodní dohoda (Stockholmská úmluva) vstoupí v platnost 90 dní po ratifikaci 50. státem. Dodnes ji ratifikovalo 37 zemí světa a očekává se, že by mohla platit již v průběhu roku 2004. Česká republika ratifikovala obě tyto úmluvy v srpnu 2002. Pomohla k tomu mimo jiné kampaň sdružení Arnika "Budoucnost bez jedů".Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 BořenaÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org