Novou ekovýchovnou hru na modelování krajiny „Jak se bránit povodním“ budou moci poprvé vyzkoušet návštěvníci víkendového festivalu Ecoworld v Praze.
Chcete si zkusit spustit bleskovou povodeň? Nebo naopak vytvořit ideální krajinu, která s vodou rozumně hospodaří? Navštivte stánek Arniky na festivalu Ecoworld, který se od pátku do neděle koná na pražském Výstavišti v Holešovicích. V pátek 20. dubna v 11 hodin tu Arnika v premiéře představí ekovýchovnou aplikaci, jejímž cílem je ukázat zásady rozumného hospodaření s vodou v krajině. Voda obecně bude jedním z hlavních témat stánku Arniky. Zájemci si budou moci vyslechnout krátkou přednášku na téma ohrožení Labe a podpořit výzvu za jeho větší ochranu.
Jak přirozeně předcházet povodním
„Interaktivním způsobem chceme návštěvníkům přiblížit, jak pomoci krajině lépe vyrovnávat extrémní dešťové srážky i déle trvající sucha, tak, aby nedocházelo k povodním ani vysušování půdy. Každý to může svým způsobem ovlivnit – rozumně hospodařit na vlastním pozemku nebo se účastnit územního rozhodování a vyžadovat od vedení obcí, aby prosazovala taková opatření, která krajinu i lidská obydlí pomohou chránit před povodněmi,“ říká Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody ze sdružení Arnika.
Stánek Arniky najdou návštěvníci Ecoworldu v levém křídle Průmyslového paláce a v pátek 20. dubna v 11 a ve 13 hodin se mohou zúčastnit krátkých přednášek Arniky v sále S4.
„Ekovýchovnou aplikaci jsme připravili především proto, aby pomohla pochopit fungování krajiny jako celku. Jak se projeví lesní monokultura, odvodnění nebo třeba přehrada v horním povodí na fungování krajiny při velkých deštích nebo období sucha,“ vysvětlil Jakub Esterka, odborník na biotechnické úpravy krajiny z programu Ochrana přírody sdružení Arnika.
Návštěvníci také budou moci podpořit výzvu za doplnění českého seznamu evropsky významných lokalit o celé Labské údolí pod Děčínem nebo petici Člověk a voda. Ta požaduje lepší zacházení s vodou v krajině, tedy například větší ochranu před stavebními zásahy i chemickými látkami.