Přestože od otravy Bečvy kyanidy uplynulo už 10 týdnů, katastrofa, která v podstatě vymýtila život z dlouhého úseku řeky, pořád nebyla došetřena. Veřejnost dodnes nezná viníka a ohledně celého případu se vynořují různé nové poznatky. Co se v kauze stalo v průběhu listopadu? Přinášíme vám malé chronologické shrnutí.
- 4.11. Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Poslanci dále žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek (PFAS), které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům. Oba požadavky předložil zpravodaj výboru pro tento bod, poslanec František Elfmark (Piráti) na základě naší výzvy Řeky bez jedů. (https://arnika.org/poslanci-na-zaklade-vyzvy-arniky-zadaji-zprisneni-kontroly-uniku-kyanidu)
- 13. listopadu byla otrava Bečvy projednávána v Poslanecké sněmovně. O návrhu usnesení opozičních poslanců nešlo hlasovat, protože předseda sněmovny Radek Vondráček oznámil, že sněmovna není usnášeníschopná. Většina poslanců šla totiž předčasně domů. Ministr životního prostředí Richard Brabec na schůzce mluvil o zpřísnění monitoringu toxických látek, které požaduje Arnika. (https://arnika.org/ministr-brabec-prislibil-vetsi-kontrolu-a-zprisneni-kontroly-uniku-kyanidu-a-dalsich-toxickych-latek)
- 16. listopadu Policie ČR vydala prohlášení, kde popírá, že by na vyšetřování uvalila embargo, na které se odvolávali někteří politici. (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/policie-cr-stanovisko-k-pripadu-becva)
- 17. listopadu kriminalisté provedli na Bečvě vyšetřovací pokus s využitím fluorescenční látky. Měl simulovat proud jedovatých látek. (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kvuli-otrave-becvy-kyanidy-policie-provedla-vysetrovaci-pokus-129967)
- 23. listopadu začaly na veřejnost vyplouvat první informace o tom, že zaměstnanci firmy DEZA začínají připouštět, že za havárii může právě ona. (https://archiv.ihned.cz/c1-66847560-hlavolam-becva-dohady-o-tom-kdo-reku-otravil-nemizi-moznych-viniku-je-vic-pretrvava-podezreni-na-chemicku-deza)
- 24. listopadu se na Bečvě znovu zasahovalo kvůli úniku neznámých látek. Nešlo však naštěstí zdaleka o tolik nebezpečný případ jako únik kyanidů v září. K podobnému případu došlo už v říjnu. (https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/becva-chemikalie-otrava-valasske-mezirici-pena_2011241321_tzr)
- 24. listopadu přinesla Agentura ochrany přírody a krajiny pozitivní zprávu. Otravu podle ní přežili vzácní mlži. (https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/otravu-becvy-kyanidem-prezili-i-vzacni-mlzi-osud-velevrubu-tupych-zavisi-i-na_2011241224_tzr)
- 25. listopadu server Seznam zprávy zveřejnil informace, že policie vyšetřuje všechny možné viníky, včetně chemičky DEZA. (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyhoda-pro-dezu-urady-mlzi-ktere-dalsi-firmy-vyloucily-z-podezrelych-130831)
- 27. listopadu ministr životního prostředí prohlásil, že by na Bečvě měl být trvalý monitoring vody a v plánu by mělo být i vytvoření seznamu všech výpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech jako byla otrava havárie v září. Politici za informace vedoucí k dopadení viníka nabídli 100 tisíc korun https://zpravy.aktualne.cz/domaci/na-becve-by-mel-byt-trvaly-monitoring-vody-vznikne-seznam-vy/r~84e971c630b911eb842f0cc47ab5f122/
- 30. listopadu přišli reportéři Deníku referendum se zásadními zjištěními o závažných bezpečnostních problémech v chemičce DEZA a hypotézou, že za otravou řeky stojí únik fenolů právě z Dezy. V předvečer otravy Bečvy podle důkazů DR došlo v Deze k havárii (https://denikreferendum.cz/clanek/32010-odhaleno-v-den-otravy-becvy-se-v-deze-stala-havarie-proc-zustala-utajena)
Chcete pomoci předcházet podobným haváriím, k jaké došlo na Bečvě? Podepiště naší výzvu, která navrhuje konkrétní preventivní opatření: www.arnika.org/becva-kyanidy