V pátek 11. prosince 2020 jsme za Arniku už podruhé přijali pozvání předsedkyně poslaneckého Výboru pro životní prostředí Ing. Dany Balcarové (Piráti).Tentokrát se jednalo o seminář “Co si odneseme z kauzy Bečva? Proces při šetření příčin zmírňování následků průmyslových havárií na vodách a komunikace státní správy s veřejností”.
Spolu s dalšími panelisty jsme kritizovali netransparentnost vyšetřování této ekologické katastrofy plné nejasnosti a vyvolávající pochyby ve snaze vypátrat skutečného viníka. Ani po téměř třech měsících není původce havárie znám a kolem celé kauzy se vznáší nadále jedovatá mlha.
Ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss tvrdošíjně odmítal veřejnosti sdělit informace o vzorkování na Bečvě po havárii, ačkoliv podle přítomného právníka Petra Svobody z katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty Univerzity Karlovy by tyto informace inspekce tajit neměla a nemusela.
Ke kritice se přidala bývalá ředitelka oblastního inspektorátu inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem Jana Moravcová, která dodala, že za jejího působení se takové informace běžně zveřejňovaly a nebyl důvod je zatajovat před veřejností.
Podepiště petici Řeky bez jedů
“Přijde nám, že v kauzách podobných havárii na Bečvě je veřejný přístup k informacím naprosto klíčový. Jako vhodný nástroj, který může pomoci při objasnění havárie, je bezpochyby Integrovaný registr znečišťování, kde se dá snadno dohledat s jakými látkami ten který podnik nakládá nebo je vypouští do životního prostředí,” doplnila Jitka Straková odbornice na toxické látky ze spolku Arnika.
Pokud se podaří nakonec viníka najít, je otázkou, zda výše pokuty bude dostatečná. Během semináře jsme proto připomněli, že ministr Brabec na jednom z jednání k Bečvě přislíbil zvýšení pokuty z 5 na 50 milionů korun. To by byl pro viníka nejen exemplární trest, ale zároveň by z nich bylo možné zničené lokality následně revitalizovat. V plénu zazněl i takový názor, že likvidační pokuta by měla být hlavně pro ty podniky, které havárii zatají.
Budoucnost vidíme bez jedů.
Celý záznam semináře TADY