Podepište petici
Podepište výzvu "Řeky bez jedů"
Kyanidy, které z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana vod polevila kvůli nedostatečnému monitoringu toxických látek a je také důsledkem benevolentního povolování dalších a dalších zdrojů znečištění.
Žádáme proto:
Řádné vyšetření havárie, ke které došlo 20. září 2020 na Bečvě pod Valašským Meziříčím, a exemplární potrestání jejích viníků.
Vody ohrožují nejen kyanidy, ale život v nich otravuje i celá řada dalších chemických látek, které se ani neměří a jejichž skladování v sousedství vodních toků není dostatečně omezené. Ke zvýšení prevence znečištění vod proto žádáme zlepšení monitorování toxických látek, konkrétně:
- Pro kyanidy snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami.
- Snížení ohlašovacích prahů do IRZ pro další nebezpečné látky v únicích do vody a v odpadech.
- Zpřísnění limitů pro vypouštění látek nebezpečných pro vodní organismy, včetně mědi a zinku.
- Sledovat větší škálu látek ohrožujících kvalitu vody povrchové i zdrojů pitné vody, ke kterým patří široká škála perfluoralkylovaných látek (PFAS). Žádáme jejich zařazení na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech (do IRZ).
- Zveřejnění snadno dostupného seznamu starých ekologických zátěží, z nichž trvale unikají toxické látky kontaminující vodní organismy a ryby.
- Zpracování plánu na omezení zátěže vodních toků a ryb rtutí.
V Praze a Ostravě 26. září 2020
Adresáti: Vláda ČR, Ministr životního prostředí ČR, Parlament ČR, zastupitelstva krajů i obcí, krajské a obecní úřady
Novinky
Ministr Brabec slibuje přísnější trest pro viníka havárie na Bečvě i zlepšení sledování jedovatých látek ve vodě
Dozvíme se pravdu o Bečvě? Dnes ještě ne.
Bečva volá S.O.S.: Otevřený dopis ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi
Co jsme si zatím odnesli z kauzy Bečva? Zatím jen hořkou pachuť po kyanidu.
Bečva: 10 týdnů od havárie
Ministr Brabec přislíbil větší kontrolu a zpřísnění kontroly úniků kyanidů a dalších toxických látek
Poslanci na základě výzvy Arniky žádají zpřísnění kontroly úniků kyanidů
Marek Petřivalský: Odpověď na stanovisko vedení společnosti DEZA
Do Bečvy unikla voda znečištěná niklem
Do Bečvy dnes opět unikla neznámá látka
V roce 2019 nejvíce znečišťovaly spalování uhlí a výroba plastů
Jedy do Bečvy vytekly na katastru Juřinky
Řeky bez jedů
Policie našla vyústění kanalizace osudné pro Bečvu
DEZA a kyanidy
Přehled havárií s úniky kyanidů
Inspekce dala Draslovce příliš nízkou pokutu
Draslovka dá rybářům za únik kyanidu dva miliony korun
Top ten největších znečišťovatelů kyanidy podle IRZ
Kyanid prý zabil v Labi nejméně devět tun ryb
Integrovaný registr znečišťování a DEZA Valašské Meziříčí
Fotogalerie
Drama na Bečvě - konec září 2020
Kde zabíjely kyanidy
Mrtvé ryby v Bečvě - 20. září 2020
Lučební závody Draslovka Kolín způsobily otravu Labe kyanidy
Historie kauzy
Historie kauzy "Bečva - kyanidy"
20. září 2020 se objevily mrtvé ryby na hladině Bečvy u Choryně a níže po toku řeky
21. září 2020 se na sociálních sítích a v masmédiích objevují zprávy o masivním úhynu ryb v Bečvě pod Valašským Meziříčím
24. září 2020 vydává valašskomeziříčská firma DEZA patřící do skupiny Agrofert prohlášení, ve kterém popírá, že by k úniku toxických látek došlo od ní
24. září 2020 ČIŽP zveřejňuje, že ryby v Bečvě zabíjely kyanidy, ale že viníka zatím nezná, nicméně vylučuje, že by jím byla DEZA
25. září 2020 přebírá případ Policie ČR
26. září 2020 Policie ČR na svém Twitteru zveřejňuje post o tom, že už ví, ze kterého kanálu se kyanidy do Bečvy dostaly, ale že je na něj napojeno více společností
26. září 2020 Arnika reaguje na havárii zveřejněním výzvy "Řeky bez jedů"
4.listopadu Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Poslanci dále žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek (PFAS), které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům. Oba požadavky předložil zpravodaj výboru pro tento bod, poslanec František Elfmark (Piráti) na základě naší výzvy Řeky bez jedů.
13. listopadu byla otrava Bečvy projednávána v Poslanecké sněmovně. Ministr životního prostředí Richard Brabec na schůzce mluvil o zpřísnění monitoringu toxických látek, které požaduje Arnika.
17. listopadu kriminalisté provedli na Bečvě vyšetřovací pokus s využitím fluorescenční látky.
24. listopadu se na Bečvě znovu zasahovalo kvůli úniku neznámých látek. Nešlo však naštěstí zdaleka o tolik nebezpečný případ jako únik kyanidů v září.
24. listopadu přinesla Agentura ochrany přírody a krajiny pozitivní zprávu. Otravu podle ní přežili vzácní mlži.
27. listopadu ministr životního prostředí prohlásil, že by na Bečvě měl být trvalý monitoring vody a v plánu by mělo být i vytvoření seznamu všech výpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech jako byla otrava havárie v září. Politici za informace vedoucí k dopadení viníka nabídli 100 tisíc korun
30. listopadu přišli reportéři Deníku referendum se zásadními zjištěními o závažných bezpečnostních problémech v chemičce DEZA a hypotézou, že za otravou řeky stojí únik fenolů právě z Dezy. V předvečer otravy Bečvy podle důkazů DR došlo v Deze k havárii.
Kyanidy
Kyanidy je skupina látek obsahující kyanidovou skupinu (C≡N). Kyanidy jsou v malé míře přirozenou součástí životního prostředí, za pro život nebezpečné koncentrace je však většinou zodpovědný člověk. Do prostředí se uvolňují především během spalovacích procesů, z průmyslových provozů (strojírenství, chemický p.) i z nezabezpečených skládek a starých ekologických zátěží. Díky vazbě na dýchací enzymy představují nebezpečí v podstatě pro všechny kyslík dýchající organizmy. Vysoce toxické jsou zejména ve vodním prostředí. Člověk může být kyanidům vystaven vdechnutím, pozřením i kožním kontaktem. Při nižších dávkách se objevuje nevolnost, bolest hlavy, únava a další známky nedostatku kyslíku. Při vyšších dávkách přichází kóma a smrt. Chronická expozice vede ke zvýšenému obsahu kyanidů v krvi, k rozvoji hluchoty, šerosleposti, nebo k poruchám chůze.
Kyanidy nacházejí uplatnění zejména v metalurgii (těžba, pokovování, výroba oceli) a v chemickém průmyslu (výroba plastů, gumy, výbušnin aj.). V atmosféře je kyanid přítomen nejčastěji jako plynný kyanovodík. Část kyanidů může být navázána na pevné částice a je deponováná zpět na zem. Plynný kyanovodík je schopen v atmosféře předtrvat až 3 roky. V půdě i vodě jsou kyanidy nestálé a velmi pohyblivé.
Únik kyanidů z průmyslových a těžebních provozů způsobil řadu havárií. K nejznámějším patří ta, ke které došlo v kolínské chemičce Lučební závody Draslovka Kolín v lednu 2006.
Více informací o kyanidech najdete v naší databázi chemických látek.