Podepište petici
Tak jako v roce 2006 únik kyanidů z Lučebních závodů Draslovka Kolín, i nyní únik kyanidů otrávil několik desítek kilometrů řeky. Došlo k tomu 20. září 2020 v Bečvě.
Podepište výzvu "Řeky bez jedů"
Kyanidy, které z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana vod polevila kvůli nedostatečnému monitoringu toxických látek a je také důsledkem benevolentního povolování dalších a dalších zdrojů znečištění.
Žádáme proto:
Řádné vyšetření havárie, ke které došlo 20. září 2020 na Bečvě pod Valašským Meziříčím, a exemplární potrestání jejích viníků.
Vody ohrožují nejen kyanidy, ale život v nich otravuje i celá řada dalších chemických látek, které se ani neměří a jejichž skladování v sousedství vodních toků není dostatečně omezené. Ke zvýšení prevence znečištění vod proto žádáme zlepšení monitorování toxických látek, konkrétně:
- Pro kyanidy snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami.
- Snížení ohlašovacích prahů do IRZ pro další nebezpečné látky v únicích do vody a v odpadech.
- Zpřísnění limitů pro vypouštění látek nebezpečných pro vodní organismy, včetně mědi a zinku.
- Sledovat větší škálu látek ohrožujících kvalitu vody povrchové i zdrojů pitné vody, ke kterým patří široká škála perfluoralkylovaných látek (PFAS). Žádáme jejich zařazení na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech (do IRZ).
- Zveřejnění snadno dostupného seznamu starých ekologických zátěží, z nichž trvale unikají toxické látky kontaminující vodní organismy a ryby.
- Zpracování plánu na omezení zátěže vodních toků a ryb rtutí.
V Praze a Ostravě 26. září 2020
Adresáti: Vláda ČR, Ministr životního prostředí ČR, Parlament ČR, zastupitelstva krajů i obcí, krajské a obecní úřady
O kauze
Ekologická katastrofa takové velikosti, jako byl únik kyanidů na Labi, oživila diskusi o bezpečnosti chemického průmyslu, nastavení kontrolních mechanismů a odpovědnosti výrobců. Velmi znepokojující na celé události bylo, že vedení společnosti se přihlásilo k odpovědnosti za havárii až po několika dnech, a to na základě výsledků šetření ČIŽP.
Novinky
14.10.2020
- PRAHA
O téměř půl tuny více rtuti vypustily loni do ovzduší hnědouhelné elektrárny Chvaletice a Počerady. Zvýšilo se i množství látek toxických pro vodní organismy,…
více zde
29.09.2020
- OSTRAVA / PRAHA
Kyanidy, které 20. září 2020 z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana…
více zde
25.09.2020
- PRAHA
Úniky kyanidů do Bečvy v tomto roce a z LZ Draslovka Kolín, k němuž došlo 9. ledna 2006 a který následně vedl k hromadné otravě ryb a kontaminaci Labe na…
více zde
29.12.2008
- PRAHA
Středočeský kraj je v celkovém pořadí co do množství ohlášených rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek do Integrovaného registru znečišťování…
více zde
27.01.2008
- KOLÍN
Lučební závody Draslovka a.s. Kolín dostaly od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v roce 2007 dvoumilionovou pokutu za překročení limitů pro vypouštění…
více zde
19.10.2007
- PRAHA
Na prvních příčkách žebříčků největších znečišťovatelů Středočeského kraje se nejčastěji umístila Spolana Neratovice a v těsném závěsu za ní pak elektrárna…
více zde
17.10.2007
- RNDr. Jindřich Petrlik
Na konci září byla letos již potřetí zveřejněna data nahlášená průmyslovými a zemědělskými podniky do Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Stejně tak…
více zde
27.09.2007
- PRAHA
Ministerstvo životního prostředí dnes již potřetí zveřejnilo data ohlášená jednotlivými průmyslovými provozy do Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Zda…
více zde
20.02.2007
- KOLÍN
Rok po ekologické havárii na Labi se opět ozvali obyvatelé Kolína s požadavkem na ukončení výroby nebezpečných chemikálií v Lučebním závodu Draslovka. Petici…
více zde
16.02.2007
- PRAHA
Zástupkyně petičního výboru dnes předali přes dva tisíce podpisů občanů Kolína náměstkovi ministra životního prostředí Karlu Bláhovi. Lidé požadují ukončení…
více zde
12.06.2006
- PRAHA/KOLÍN
Česká inspekce životního prostředí na tiskové konferenci oznámila výši pokut, které udělila LZ Draslovka Kolín za lednový únik kyanidů do Labe. Bezprostředně…
více zde
10.05.2006
- KOLÍN
Ukončení výroby nebezpečných chemikálií v Kolíně je hlavním požadavkem petice, kterou dnes předal petiční výbor starostovi Kolína Miroslavu Kaislerovi.…
více zde
19.03.2006
- RNDr. Jindřich Petrlík
Občanská iniciativa v Kolíně uspořádala veřejnou diskusi pod názvem "Výroba toxických látek v Kolíně?". Konala se ve čtvrtek 9. března 2006 od 18 hodin v…
více zde
16.03.2006
- PRAHA
Jak dnes uvedla ČTK, za měsíc dokončí soudní znalec posudek poškození Labe kyanidy, které unikly počátkem ledna z kolínské chemičky Lučební závody Draslovka.…
více zde
11.03.2006
- STŘEDOČESKÝ KRAJ
Nejčastěji se na prvních místech žebříčků největších znečišťovatelů Středočeského kraje umístila elektrárna Mělník patřící firmě ČEZ. Vypustila do ovzduší…
více zde
10.03.2006
- KOLÍN
Občané ani radní Kolína již Draslovku ve svém městě nechtějí, protože je pro ně příliš velkým rizikem. Krajský úřad s podnikem zahájil dvě správní řízení.…
více zde
22.02.2006
- Iva Drdová
Od chvíle, co unikl do Labe z kolínské Draslovky toxický odpad, uplynul měsíc. Voda se naředila, takže bezprostřední nebezpečí je pryč, nezemřeli žádní lidé a…
více zde
21.02.2006
- Jindřich Petrlík
Reakce MŽP ze dne 6.2.2006, kterou podepsala Ing. Ivana Jirásková-náměstkyně ministra – ředitelka sekce technické ochrany ŽP.
více zde
31.01.2006
- KOLÍN
Jak dnes uvedla ČTK, uživatelé rybářských revírů a kolínského podniku Lučební závody Draslovka, který je zodpovědný za únik většího množství kyanidu do Labe a…
více zde
29.01.2006
- Marek Jehlička
Tento článek obsahuje dva texty, jednak "Stanovisko k dopisu sdružení Arnika adresovanému hejtmanovi Středočeského kraje v souvislosti s únikem kyanidů z…
více zde
25.01.2006
- PRAHA
V uplynulých dvou týdnech zažila Česká republika jednu z největších ekologických havárií posledních desetiletí. Z chemické továrny LZ Draslovka Kolín unikly…
více zde
22.01.2006
- Jindřich Petrlík
Poté, co kyanidy, které unikly z Lučebních závodů Draslovka, a. s. Kolín (LZ Draslovka) otrávily desítky kilometrů Labe, zaslalo sdružení Arnika podněty k…
více zde
20.01.2006
- RNDr. Jindřich Petrlík
Na podzim minulého roku jsme vyhodnotili největší znečišťovatele podle Integrovaného registru znečišťování (IRZ) pro některé skupiny látek (viz článek s top…
více zde
19.01.2006
- KOLÍN
Zástupci kolínského podniku Draslovka, který je zodpovědný za únik většího množství kyanidu do Labe a následnou ekologickou havárii, se dnes dohodli s rybáři…
více zde
18.01.2006
- Marek Jehlička
Vážený pane řediteli, obracíme se na Vás ve světle havárie, k níž došlo v Lučebních závodech Draslovka a. s. Kolín (LZD) a která ve svém důsledku vedla k…
více zde
18.01.2006
- KOLÍN
Jedovatý kyanid, který zamořil několik desítek kilometrů dlouhý úsek Labe pod Kolínem, způsobil úhyn nejméně devíti tun ryb. Podle správy ČTK, škodu zatím…
více zde
06.03.2003
- PRAHA
Desítky spaloven odpadů by mohly být přechodně uzavřeny, kdyby se občané odvolali proti jejich tzv. „plánům snižování emisí“. Krajské úřady totiž nezveřejnily…
více zde
Fotogalerie
29.09.2020
- PRAHA / VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
Kyanidy zabily přes 30 tun ryb na úseku 38 km v Bečvě poté, co unikly z vyústění kanálu v Juřince. Ale kyanidy nezabíjely jen tady. Podívejte se, co natropily…
více zde
31.01.2006
- KOLÍN
Počátkem ledna roku 2006 došlo na řece Labi k největší ekologické havárii posledních desetiletí. Několikadenní nekontrolovaný únik vysoce jedovatých kyanidů z…
více zde