O souhlasné stanovisko v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) usiluje od září další pyrolýzní jednotka, která by měla stát v Chomutově. Text oznámení záměru s názvem „Provozní jednotka ověření kontinuální výroby olejů z plastů“ byl zveřejněn 17. 9. 2021 a vyjádřit se k němu bylo možné do 6. 10. 2021. Do tohoto data zaslala své vyjádření i Arnika. Jedná se o pilotní jednotku pyrolýzy plastů, která má vycházet z podkladů ze zkušební jednotky umístěné v areálu Teplárny Chomutov. Tyto podklady (např. data o emisích do ovzduší nebo komplexní rozbor pevného zbytku) však nejsou veřejně k dispozici.
Kapacita záměru je 1346 t/rok a zdrojem plastů mají být vadné odpadní plasty z výroby a upravené odpadní plasty z tříděného komunálního odpadu, které zpracovává firma Ekoselekt. V oznámení není konkrétně uvedeno, odkud bude společnost Ekoselekt plasty pro pyrolýzu dovážet (v roce 2018 dovážela tato firma plasty z Německa), jaký bude jejich poměr ani jaké bude jejich složení. Lze předpokládat, že s neznalostí složení vstupních surovin nebudou moct být dostatečně ošetřeny ani výstupy ze zařízení a jeho případné negativní vlivy na zdraví lidí a životní prostředí. Problematická může být přítomnost chloru a dioxinů a dibenzofuranů nebo bromovaných uhlovodíků, které se používají jako zpomalovače hoření.
Z přiložených protokolů je zřejmé, že hlavním cílem je výroba motorového paliva. Limity pro palivo ale pyrolýzní olej nesplňuje a v dokumentaci není uvedena, jak bude dál upravován. V případě, že limity opravdu splňovat nebude, se bude jednat o odpad.
V případě pevných odpadů je v oznámení zmíněna možnost následného využití v průmyslu a zemědělství, a to i přes možnost obsahu perzistentních organických látek, těžkých kovů (kadmium, olovo, zinek, rtuť, měď nebo arsen) nebo ekotoxicicty.
Srážkové vody v areálu mohou být znečištěny ropnými látkami, přesto by se podle oznámení záměru používaly k údržbě zelených ploch a zeleně, případně k jímání v požární nádrži. Odlučovač ropných látek, jmenovaný jako řešení problému, není pro tento účel dostatečně efektivní. Kromě toho bude pyrolytická jednotka umístěna na štěrkovém podkladu, kvůli jeho vysoké porozitě však může docházet k únikům nebezpečných látek do podzemních vod nebo ke znečištění blízkých Evropsky významných lokalit, kde žije např. silně ohrožená vážka jasnoskvrnná. V oznámení se také není v dostatečné míře zhodnoceno nebezpečí případné havárie, přestože přímo ve zkušební jednotce k jedné došlo.
Prakticky se jedná o chemickou recyklaci, která má oproti mechanické recyklaci značné nevýhody: vyšší uhlíkovou stopu, vyšší spotřebu energie, produkci vyššího množství toxických látek a výrazně menší šetrnost k životnímu prostředí. Arnika navrhla vrátit autorům dokumentaci k přepracování.
Vyjádření Arniky k oznámení najdete zde.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.