Den architektury | Hlavák a Masaryčka pod tlakem
úterý 7. 10. 2025 v 17.00
Komentovaná procházka s architektkou Annou Vinklárkovou a urbánním sociologem Václavem Orcígrem o architektuře, historii, současné městské politice a hlavně připravovaných změnách. Půjde k zemi odbavovací hala hlavního nádraží? Kdo stojí za rozsáhlými developerskými projekty přestavby Masaryčky i Hlaváku? Jaké jsou plány Českých drah? Kdo dnes rozhoduje o centru města? Co zůstává veřejné – a co se privatizuje? A jak tyto změny ovlivňují podobu a inkluzivitu veřejného prostoru, jeho dostupnost a bezpečí – zejména pro ženy a další zranitelné skupiny?
Komentovaná procházka přiblíží aktuální tlak na proměnu veřejných prostorů v jádru Prahy v okolí Hlavního nádraží a Masaryčky a otevře diskuzi o tom, jak návrhy přestavby ovlivňují možnost vytváření kvalitního a udržitelného veřejného prostoru a začleňování zeleně či klimaticky citlivých prvků do urbanistických plánů. Následná diskuze podnítí reflexi o tom, kdo rozhoduje o podobě města, a jak mohou obyvatelé a spolky aktivně zasahovat do rozhodovacích procesů, které mají dopad na městské klima a kvalitu života.
úterý 7. 10. 2025 | 17:00 | sraz před hlavním nádražím, Vrchlického sady, Praha 1 | předpokládaná doba trvání: 90–120 minut
Akci pořádá Arnika za finanční podpory hl. m. Prahy.