Už druhým rokem spolupracují Arnika a kišiněvská nevládní organizace Biotica s moldavskými dobrovolnými strážci přírody. Organizujeme pro ně sérii tréninků a školení, pomohli jim se založením zastřešující asociace, lobbujeme za jejich lepší právní ochranu. Zprostředkovali jsme i navázaní spolupráce s kolegy z Rumunska a umožnili čerpat zkušenosti také od zástupců českých a slovenských strážců.
Na konci roku 2023 proběhla dvě setkání, jedno na každém břehu Dněstru. Na levém břehu, v mezinárodně neuznané Podněsterské moldavské republice, oficiální strážci přírody neexistují, suplují je tam dobrovolní ekologičtí aktivisté. Právě pro ně jsme začátkem prosince v moldavské enklávě Molovata Noua zorganizovali seminář „Chráněná přírodní území Podněstří, jejich potenciál pro rekreaci, včetně možných hrozeb”. Účastnili se ho zástupci ekologických organizací, veřejných institucí i akademické sféry.
Nikolai Romanovich z přírodní rezervace Iagorlik představil bohatství vodní fauny tohoto území prostřednictvím nového dokumentárního filmu, který vznikl v rámci našeho projektu podpořeného Ministerstvem zahraničních věcí prostřednictvím Programu transformační spolupráce. Vysvětlil také roli veřejnosti v ochraně přírody.
Igor Krijanovsky z Podněsterské turistické agentury prezentoval rozvoj infrastruktury pro měkkou turistiku, profesor Sergey Filipenko popsal rizika lidské činnosti (zejména pytláctví) na přírodní území, Maxim Maksimov pak představil aktivity mládežnické ekologické organizace “Greenhouse” a způsoby, jakými získává dobrovolníky. Po teoretické části si účastníci prohlédli muzeum nedaleké přírodní rezervace Iagorlik.Na pravém břehu Dněstru proběhl o měsíc dříve workshop pro dvacet dobrovolných strážců z přírodní rezervace Tipova a Národního parku Dolní Dněstr. Účastníci otevřeně popsali problémy, se kterými se potýkají – nízký počet strážců s velmi omezenými pravomocemi, malou legislativní ochranu, krátkodobost jejich licencí, nedostatek vybavení včetně uniforem, a v důsledku i nízký respekt ze strany návštěvníků. Potíže, jež musejí strážci řešit, se týkají zejména vypalování trávy, nelegální těžby dřeva, šíření invazivních druhů rostlin a živočichů, množství odpadků i pytláctví. V přirodní rezervaci Ţipova vede masivní prázdninový příliv turistů také k problémům s nelegálním parkováním.
Obecně byly zkušenosti dobrovolných strážců za poslední rok jejich činnosti, jakož i doporučení do budoucna, shrnuté v roční zprávě o jejich činnosti. Tu jsme prezentovali 4. prosince na tiskové konferenci v Kišiněvě. Publikace bude k dispozici všem moldavským strážcům i státním organům odpovědným za ochranu životního prostředí v zemi.