Bylo to čtrnáct lidí, kteří nasbírali zhruba sto vzorků půdy, vody a potravin o celkové hmotnosti 50 kilogramů, najeli asi dva a půl tisíce kilometrů v postsovětské zemi, desítky hodin letěli nebo čekali na přípoje. Tak zní stručné shrnutí Expedice Kazachstán bez jedů 2013, jejíž členové se po čtrnácti dnech vrátili zpět domů. Materiál nasbíraný z některých „horkých míst“ Kazachstánu, které mohou být kontaminovány toxickými látkami, teď poputuje do specializovaných laboratoří Vysoké školy chemicko-technologické a nizozemské Bio Detection System k detailním analýzám, které potrvají zhruba do konce roku.
Prohlédněte si fotogalerii z Expedice Kazachstán bez jedů 2013 >>
"Navštívili jsme celkem pět takzvaných horkých míst, kde předpokládáme kontaminaci toxickými látkami a potenciální ohrožení zdraví lidí i životního prostředí. Ve vzorcích se budou hledat těžké kovy, jako třeba rtuť, dále polychlorované bifenyly nebo dioxiny. Všechny tyto látky mohou lidem způsobit značné zdravotní komplikace. Na celém projektu Arnika spolupracuje s Vysokou školou chemicko-technologickou. Místa k odebírání vzorků nám pomohli vybrat zástupci místních organizací EkoMuzeum a CINEST, bez jejichž práce by celá expedice vůbec nemohla proběhnout," popisuje průběh expedice vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.
Toxické látky mohou na vybraných horkých místech ohrožovat také zdroje pitné vody, která je v zemi stepí a pouští mimořádně vzácná. Vzorky se odebíraly jak ve městech a osadách, tak u aktivních i už ukončených průmyslových provozů.
Další podrobnosti jsou v článcích:
Čeští odborníci pomohou v Kazachstánu řešit toxické znečištění
Tento projekt je podpořen Evropskou unií.