Aktivisté ekologického hnutí Greenpeace podle zprávy Čtk pronikli do areálu Spolany a odebrali vzorky půdy z okolí budov zamořených dioxiny. Využili k tomu poklesu hladiny Labe, které se po povodňové vlně z poloviny týdne vrátilo do koryta. "Vzorky jsme ihned odeslali k analýze do jedné z renomovaných německých laboratoří. Vyhodnoceny budou do deseti dnů," řekl odborný konzultant hnutí Miroslav Šuta.
Mluvčí chemičky Miroslav Novák proniknutí na pozemek Spolany odsoudil, dodal však, že aktivita Greenpeace firmě nevadí. "V podniku totiž odebrala vzorky i Česká inspekce životního prostředí. Taková byla dohoda s ministrem životního prostředí při jeho čtvrteční návštěvě," uvedl. Ekologové a vedení Spolany se od loňského roku rozcházejí v názoru, zda je zajištění objektů s jedovatými dioxiny před povodní dostatečné.
Šuta dnes uvedl, že jedna z těchto budov byla před povodní kryta jen plechovým plotem a pytli písku. Vzhledem k rozsahu záplavy a z leteckých snímků nabyl dojmu, že voda pronikla do objektu. Představitelé Spolany i ministr životního prostředí Libor Ambrozek po čtvrteční návštěvě podniku uvedli, že voda se dostala pouze k jednomu zamořenému objektu, chráněnému betonovou zídkou. Podle nich sice voda pronikla i za zídku, ale nemohla se už vyplavit zpět. Druhý objekt, chráněný jen provizorním ochranným valem, podle nich voda nezasáhla.
Zamoření provozních objektů spadá do roku 1965. Tehdy Spolana zahájila výrobu prostředku na hubení plevele, jejímž vedlejším produktem byly karcinogenní dioxiny.