Název zbrusu nového typu stanice pro měření znečištění ovzduší, jejíž první prototyp vyrobili dobrovolníci v gruzínském Tbilisi o víkendu 20. a 21. května 2023, zní “AirGE“. Podle jeho vzoru vznikly části dalších tří desítek stanic. Dobrovolníci na nich budou v následujících týdnech dále pracova. Během léta budou stanice rozmístěny v několika městech Gruzie, aby poskytovaly data o aktuálních koncentracích nebezpečných látek v ovzduší.
„Využili jsme našich zkušeností s občanským monitoringem ovzduší v Ukrajině a v Bělarusi, kde tento koncept podporujeme již řadu let. Technické řešení gruzínských stanic je prakticky stejné a vychází z mezinárodně uznávaného standardu. Ten funguje na principu laserových čidel, jež se dnes dají levně koupit a snadno připojit na jednoduchou základní desku. Výrobu stanic tak zvládnou i dobrovolníci bez technického vzdělání a není nutné spoléhat na nejisté dodavatelské řetězce. Svépomocná výroba navíc značně snižuje konečnou cenu takového zařízení,“ vysvětluje Martin Skalský ze sdružení Arnika.
Fotogalerii z akce si prohlédněte ZDE!
Stanice AirGE zpočátku umožní měřit koncentrace částic mikroskopického polétavého prachu (PM). Ty na sebe váží řadu toxických látek a pronikají hluboko do plic. Podle Světové zdravotnické organizace jde o jedny z nejnebezpečnějších znečisťujících látek. Později je jejich provozovatelé budou moci dále vylepšit a přizpůsobit i pro měření dalších typů znečištění, například oxidů dusíku a uhlíku, čpavku, ale i radiace.
Přečtěte si příběh ukrajinské monitorovací stanice, která přežila i ostřelování!
Naši partneři z gruzínské organizace GreenPole teď s námi hledají dobrovolníky z měst sužovaných intenzivní dopravou, zastaralým průmyslem nebo těžbou, kteří by chtěli stanici provozovat na svém okně či balkonu. Tím pomůžou svým spoluobčanům získávat informace o stavu ovzduší. Jedinou podmínkou je ochota stanici trvale připojit k elektřině a internetu.