Hračky pro zvířata nechal prodejce otestovat, protože se mu nezdál jejich silný chemický zápach. Odborník panu Kovářovi doporučil otestovat hračky na přítomnost ftalátů, které sice žádný zápach nevydávají, ale často bývají do PVC přidávány jako změkčovadlo. Jeho obavy se potvrdily, když se při testech ukázalo, že vinylový žvýkací míček pro psy obsahoval 38 procent ftalátů. „Nejlepším řešením je PVC výrobkům se zcela vyhnout, a to nejen pokud jde o výrobky pro děti i dospělé, ale i v případě, že se jedná o hračky určené pro zvířata. Chovatelům bych doporučil, aby pro své zvířecí kamarády vybírali hračky z jiného materiálu, například z textilu nebo dřeva,“ připomněl vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC Kamil Repeš.
Pro měkčení PVC (3) se nejčastěji používají ftaláty a adipáty. Tyto látky nejsou v PVC pevně vázány a při používání se z produktu mohou uvolňovat a tím negativně působit na organismus. Do lidského organismu se DINP může dostat inhalací, orální či dermální cestou. Účinky ftalátů DINP na lidské zdraví nejsou tak důkladně prozkoumány, jako je tomu například u di-(2-ethylhexyl) ftalátu (DEHP). Nicméně studie na zvířatech prokázaly, že je toxický zejména pro játra, ale také ledviny. Je spojován se vznikem novotvarů a v tělech hlodavců působí jako karcinogen.
Šest druhů nebezpečných ftalátů (2), mezi které patří i zmiňovaný ftalát DINP, bylo v roce 2007 direktivou Evropské unie zcela zakázáno v dětských hračkách a předmětech péče o děti. Tento zákaz se ovšem netýká hraček pro zvířata, i když podle veterinářů se mohou tyto chemické látky negativně podepsat na stavu jater a ledvin zvířat a dokonce vyvolat vznik zhoubných nádorů. „Doufám, že se tím po tomto případu bude někdo kompetentní zabývat. Hrozné je, že se tyto látky objevují dokonce v hračkách pro děti, ale domnívám se, že i zvířata si zaslouží ochranu zdraví,“ dodal na závěr Kovář.
Poznámky:
(1) DINP se používá především jako změkčovadlo ve výrobcích z PVC, jako jsou například hračky, oblečení, obuv či podlahové krytiny. Dále své uplatnění nachází v polymerních aplikacích nebo jako složka lepidel, nátěrů, laků a těsnicích hmot. Více o této látce najdete zde: arnika.org/toxickelatky/di-isononyl-ftalat-dinp
(2) EU byla přijata direktiva EU 2005/84 o omezení ftalátů v dětských hračkách a dětském zboží. Na ni navazuje vyhláška 284/2006 Sb., podle které se od 16. ledna 2007 nesmějí používat následující ftaláty DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP, DNOP jako látky nebo složky přípravků v koncentraci vyšší než 0,1 % hmotnosti v měkčených plastových materiálech sloužících k výrobě hraček a předmětů pro péči o děti. Hračky a předměty pro péči o děti, jež obsahují tyto ftaláty ve vyšší koncentraci, než je výše uvedená hodnota, se nesmějí uvádět na trh. Předmětem pro péči o děti se rozumí jakýkoli výrobek určený pro usnadnění usínání, zklidnění, hygienu, krmení dětí nebo k cucání dětmi.
(3) Iinformace o PVC najdete na webových stránkách kampaně Nehrajme si s PVC www.pvc.arnika.org
Tato aktivita je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.