Arnika je doma známá hlavně tuzemskými projekty, ať už ochranou stromů a řek, urbanistickou prací pod hlavičkou ‘Praha, město pro život’ či testováním spotřebního zboží na výskyt různých toxických látek. Dlouhodobě ale chráníme životní prostředí také ve světě – možná byste ani netipli, kde všude! Čemu jsme se tedy v končícím roce za hranicemi věnovali?
Arménie
- Posilujeme informovanost veřejnosti v regionech Lori a Syunik o toxickém znečištění spojeném s těžbou nerostných surovin a zpřístupňujeme jim data. Do toho se daří síťovat občanské organizace a mezinárodně si vyměňovat zkušenosti.
- Kolega Oleg Dulgaryan z partnerské organizace CCMS čelil “náhubkové žalobě” těžařské společnosti za to, že rozhodně vystupuje proti zamořování okolí dolů a zpracovatelských provozů toxickými látkami. Soud ale žalobu odmítl a za CCMS se postavily i zahraniční environmentální organizace.
Bosna a Hercegovina
- S partnery jsme uspořádali kemp na řece Rzav, jehož účelem bylo mezinárodní setkání expertů a ochránců přírody i mapování biodiverzity. Podařilo se objevit nejen zde dříve nezachycený druh motýla, ale i více než padesát v Bosně a Hercegovině dosud neevidovaných druhů pavouků!
- Pokračujeme ve snahách o vyhlášení nových chráněných území. Cíl je jasný: ochránit poslední divoké řeky v Evropě, kterými se může chlubit právě Bosna a Hercegovina. Zvyšujeme také povědomí o evropském systému ochrany přírody Natura 2000: na podzim jsme v Sarajevu uspořádali tematický workshop s českou účastí.
Gruzie
- Navzdory dramatické politické situaci s partnery z Green Pole budujeme síť občanského monitoringu znečištění ovzduší poskytující občanům jinak nedostupná data o tom, co zrovna dýchají. V síti funguje 100 stanic, a to nejen v hlavním městě Tbilisi, ale i ve znečištěných průmyslových a těžebních centrech Rustavi, Chiatuře, Kaspi, Poti a pěti dalších městech.
- Gruzínská občanská společnost se brání narůstajícímu autoritářství a státnímu nátlaku, i tak se ale podařilo v Rustavi a v Kaspi odebrat vzorky pro analýzu vlivu průmyslového znečištění a potraviny a zdraví lidí žijících v okolí. Podpořili jsme kampaně místních občanských iniciativ, jež prosazují právo obyvatel těchto měst na zdravé životní prostředí.
Indonésie
- V Jakartě jsme uspořádali úspěšnou konferenci sdílející mezinárodní zkušenosti z národních registrů znečištění (PRTR), jaký Indonésii chybí. V rámci vícedenní akce jsme mimo jiné odprezentovali novou webovou aplikaci zpřístuňující veřejnosti data o ohniscích znečištění napříč Indonésií.
- Vydali jsme také obsáhlou analýzu toho, jak registry znečištění napříč světem – včetně českého Integrovaného registru znečištění – přispívají ke snižování emisí, ke transparentnosti průmyslových provozů a v neposlední řadě i naplňování práva veřejnosti na informace o životním prostředí.
- Ve spolupráci s organizací Nexus3 a sítí IPEN jsme publikovali druhý díl studie toxického znečištění na Jávě. Odhalil například extrémní hladiny dioxinů ve vejcích i další poznatky stvrzující důležitost důsledného sledování a regulace jak nebezpečných látek, tak souvisejícího importu odpadu.
Kazachstán
- Úspěšně jsme završili projekt zaměřený na klimatickou krizi. Výsledkem je v celé Střední Asii ojedinělá regionální strategie schválená úřady. Pro Karagandskou oblast, centrum těžby uhlí a zastaralého těžkého průmyslu, definuje kroky nutné k přechodu k zelené ekonomice a poskytuje úřadům, obcím i obyvatelům doporučení, jak předcházet negativním dopadům měnícího se klimatu.
- Rozdělili jsme 16 malých grantů školám, občanským iniciativám a novinářům. Praktické realizace šetří například vodu a elektřinu, ale také přinášejí kazachstánským školákům základní cyklistickou infrastrukturu. Podařilo se zpracovat informace o klimatické změně v kazašském jazyce nebo provést investigativní šetření v obcích, kde uprostřed uhelného regionu žijí tisíce lidí bez elektřiny.
Moldavsko
- Vytváříme předpoklady k tomu, aby bylo v Moldavsku možné vytvořit síť vzácných oblastí Natura 2000, a zlepšit tak ochranu přírody na úroveň zemí EU, mezi něž Moldavsko směřuje. Připravili jsme mobilní aplikaci a metodiku pro mapování chráněných druhů rostlin – a s tím se rovnou i začalo oblasti Bugeacská step na jihu Moldavska mezi řekami Dněstr a Prut.
- Pomáháme místním dobrovolným strážcům chráněných oblastí. Pomohli jsme založit Asociaci dobrovolných strážců moldavské přírody a začlenit ji do evropské i mezinárodní asociace. Strážcům jsme také věnovali vybavení pro práci v terénu. Pracovníci správ tří moldavských chráněných území v rámci našeho projektu dostali motorové čluny a drony v hodnotě 250 tisíc Kč. Uspořádali jsme pro ně také workshopy o správě říčních i lesních prostředí, ale i používání dronů.
Srbsko
- Daří se nám zapojovat mladé lidi do advokačních kampaní a pomáhat jim nejen v komunikaci s veřejností, ale i úřady. Proběhlo také testování spotřebního zboží na obsah nebezpečných, v Srbsku nově přísně regulovaných ftalátů. To veřejnost i úřady varovalo, že se látky ve zboží denní potřeby nadále nacházejí a nastavená pravidla porušovala více než polovina ze 30 testovaných produktů.
Ukrajina
- Provedli jsme průzkum na 24 lokalitách ve válkou postižených regionech Dněpropetrovské a Záporožské oblasti a odebrali vzorky půdy a vody, abychom vyhodnotili staré ekologické zátěže a dopad války na životní prostředí. Publikovali jsme rozšířenou verzi výzkumu toxických látek v sedimentech zničené Kachovské přehrady, odhalující mimo jiné staré pesticidy na pláži v Záporoží, které představují značné riziko pro obyvatele města.
- Zmapovali jsme enviromentální rizika na území patnácti obcí ve válkou postižených regionech a pomohli místním obyvatelům v přípravě plánů poválečné obnovy.
- Na online seminářích jsme poskytli informace o ochraně životního prostředí během války a po ní více než pěti stům zástupcům samospráv, orgánů veřejné správy, univerzit a neziskových organizací. Proběhla také studijní cesta ukrajinských zastupitelů a úředníků do České republiky.
Environmentální demokracie a pronásledování obránců životního prostředí
- Účastnili jsme se mezinárodního vyjednávání států Aarhuské úmluvy, jejíchž signatářské státy slíbily svým obyvatelům zajistit právo na informace a účast v rozhodování o životním prostředí.
- Během roku jsme sledovali řadu kauz perzekucí obránců životního prostředí a spolupracovali se zvláštním zpravodajem OSN, jenž tyto případy vyšetřuje a snaží se poškozeným lidem pomoci. Alarmující je zejména sílící pronásledování klimatických aktivistů v zemích EU.
Projekty v jednotlivých zemích by nemohly probíhat bez podpory Programu transformační spolupráce Transition Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Některé z projektů probíhají či probíhaly s také s financováním Evropské unie či za podpory Challenge Fund Rozvojového programu OSN (UNDP).